Reklama

Niemcy

Niemcy: biskupi katoliccy stanowczo przeciwni „wspomaganej śmierci”

Biskupi katoliccy Niemiec pozostają przy swoim stanowisku odrzucającym „wspomaganą śmierć”. "Umożliwienie takiej formy śmierci nie jest właściwą odpowiedzią na trudne sytuacje życiowe ludzi noszących się z zamiarem samobójstwa w asyście", głosi opublikowane 26 stycznia oświadczenie Rady Stałej Konferencji Biskupów Niemieckich. Biskupi podkreślili, że wola śmierci jest najczęściej związana z lękami, zwątpieniem i poczuciem drogi bez wyjścia. Dlatego “nie może to być rozumiane jako wyraz samostanowienia”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W oświadczeniu biskupi domagają się też poprawy opieki paliatywnej, pracy hospicjów oraz zwiększenia pomocy cierpiącym na depresje. "Gdy ludzie chcą `wspomaganej śmierci`, należy starać się stworzyć im perspektywy życiowe, a nie pomagać w popełnieniu samobójstwa. Wszystkie wysiłki muszą być skierowane na stworzenie lepszych możliwości dla znośnego zakończenia życia”, stwierdzili biskupi niemieccy.

Jednocześnie biskupi ostrzegli przed delikatną presją, która mogłaby się pojawić, gdy ktoś nie chce być ciężarem dla innych u schyłku swojego życia. „Uważamy, że gdyby wspomagane samobójstwo stało się normalnym modelem umierania, tej presji nie dałoby się już oddalić od chorych i umierających”, stwierdzili. Tłumaczyli, że poszanowanie dla samostanowienia nie oznacza jednak „bezdyskusyjnej akceptacji chęci lub decyzji o popełnieniu samobójstwa, czy też uznania samobójstwa za normalną formę umierania”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

"Niedawne orzeczenie niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego stanowi wyzwanie dla Kościoła, dla jego duszpasterstwa, ale także jako podmiotu prowadzącego instytucje opiekuńcze”, czytamy w oświadczeniu biskupów niemieckich. W lutym ubiegłego roku Trybunał orzekł daleko idące prawo do własnej decyzji o śmierci. "Obejmuje ona swobodę zwracania się o pomoc do osób trzecich", orzekli sędziowie w Karlsruhe.

Podziel się cytatem

Ostatnio poruszenie wywołała propozycja trojga teologów protestanckich. Przewodniczący Izby Odpowiedzialności Publicznej Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) Reiner Anselm, przewodniczący Diakonii, Ulrich Lilie oraz profesor teologii Isolde Karle oświadczyli w artykule dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, że instytucje kościelne nie powinny odrzucać próśb o samobójczą śmierć osób dotkniętych nieuleczalną chorobą. "Zadaniem instytucji kościelnych i diakonii, oprócz opieki medycznej i pielęgniarskiej, mogłoby być zapewnienie także warunków ramowych dla zachowania samostanowienia”, stwierdzili autorzy artykułu. Ich zdaniem może to oznaczać „zaoferowanie bezpiecznych możliwości wspomaganej śmierci we własnych domach lub przynajmniej jej umożliwienie i towarzyszenie”.

Propozycję skrytykowali przedstawiciele Kościoła katolickiego, a także Kościołów ewangelickich. Biskupi katoliccy podkreślili, że umożliwienie oferowania wspomaganego samobójstwa jest „niezgodne z istotą naszego zaangażowania na rzecz życia”. Dotyczy to również lekarzy i personelu pielęgniarskiego w instytucjach kościelnych i charytatywnych. Odwołali się także do chrześcijańskiego obrazu człowieka podkreślając, że „w chwilach mrocznych, w rozpaczy, czy w ciężkiej chorobie życie zachowuje swoją godność. To jest właśnie to, za czym chcemy się opowiedzieć jako Kościół i co realizujemy w prowadzonych przez nas ośrodkach”.

Zaprotestowali też przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD), bp Heinrich Bedford-Strohm, były przewodniczący tego gremium Wolfgang Huber oraz były przewodniczący Niemieckiej Rady Etyki Peter Dabrock.

Podziel się:

Oceń:

2021-01-27 09:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Australia: ostatni stan zalegalizował eutanazję i wspomagane samobójstwo

Adobe.Stock.pl

Nowa Południowa Walia stała się szóstym i ostatnim stanem Australii, który zalegalizował eutanazję i wspomagane samobójstwo. Izba Wyższa stanowego parlamentu przyjęła te rozwiązania stosunkiem głosów 23 do 15. Wejdą one w życie za półtora roku.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić Kościół?

2025-07-03 21:38

Mat.prasowy

"Posyłam was jak owce między wilki" — te słowa Jezusa stają się dziś bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Zapraszam Cię do refleksji nad trzema dramatycznymi i jednocześnie budującymi wątkami.

Więcej ...

Leon XIV przyjechał na urlop do Castel Gandolfo, gdzie spędzi dwa tygodnie

2025-07-06 18:25
Papież Leon XIV przyjechał na urlop do Castel Gandolfo

PAP/EPA

Papież Leon XIV przyjechał na urlop do Castel Gandolfo

Papież Leon XIV przyjechał w niedzielę po południu do podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo, gdzie będzie wypoczywać przez dwa tygodnie, do 20 lipca. Po przyjeździe do miasteczka papież pozdrowił czekających na niego ludzi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa