Reklama

Kościół

Kolegium Rektorskie KUL: pomoc chorym podstawowym wymiarem człowieczeństwa

Adobe.Stock.pl

Bezinteresowna pomoc chorym, w tym przewlekle, a także w stanach terminalnych, którzy często przeżywają swoje cierpienie fizyczne i psychiczne w samotności, jest podstawowym wymiarem człowieczeństwa i świadczy o dojrzałości społeczeństw - podkreśla Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w przesłaniu z okazji przypadającego 11 lutego Światowego Dnia Chorego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolegium Rektorskie KUL zwraca uwagę, że sytuacja pandemii Covid-19 pokazała jeszcze większą niż dotychczas potrzebę podejmowania wolontariatu wobec osób chorych, przebywających w kwarantannie i seniorów. „Budującym jest fakt, że wielu z nas, w tym młodych ludzi, włączyło się w tę pomoc. Pozwala mieć to nadzieję, że postawy te pozostaną także po ustaniu pandemii" – czytamy w dokumencie.

Władze uniwersytetu przypominają również słowa z przesłania papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego, który wskazał, że choroba ma zawsze oblicze konkretnego człowieka, także tych osób, które czują się lekceważone, wykluczone, ofiar niesprawiedliwości społecznej, którym odmawia się praw podstawowych. „Ojciec Święty zaznaczył, że obecna pandemia ujawniła wiele nieprawidłowości w systemach opieki zdrowotnej oraz braki w zakresie pomocy udzielanej chorym. Osoby starsze, najsłabsze i najbardziej bezbronne nie zawsze mają zapewniony dostęp do opieki i nie zawsze odbywa się to w sposób sprawiedliwy. Papież Franciszek dodał, że +inwestowanie środków w leczenie i opiekę nad chorymi jest priorytetem związanym z zasadą, że zdrowie jest podstawowym dobrem wspólnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaznaczył też, że jednocześnie pandemia uwydatniła poświęcenie i wielkoduszność pracowników służby zdrowia, wolontariuszy, pracowników i pracownic, księży, zakonników i zakonnic" - podkreśla rektor i prorektorzy KUL.

Podziel się cytatem

Reklama

Kolegium Rektorskiego KUL zaznacza również, że wśród wielu chorób cywilizacyjnych, które dominują we współczesnym świecie, coraz większej uwagi i specjalnych programów leczenia wymagają choroby związane z depresją, stanami przewlekłego stresu związanego z coraz większymi wymaganiami zawodowymi, uzależnieniami, w tym behawioralnymi. „Tacy chorzy często oceniani są według stereotypów i pozostawiani sami sobie bez profesjonalnej pomocy, co prowadzi do pogarszania się ich stanu, a często też do dramatycznych sytuacji. Św. Jan Paweł II w jednym ze swoich przemówień do ludzi chorych wskazywał, że na różnych miejscach cierpi człowiek, czasem bardzo cierpi. I woła drugiego człowieka. Potrzebuje jego obecności" -czytamy w przesłaniu.

Reklama

Władze uniwersytetu przypominają również o opiece hospicyjnej i konieczności jej wspierania. „Hospicja stacjonarne, domowe i dziecięce współpracują z tysiącami wolontariuszy, którzy przynoszą ulgę i chrześcijańską nadzieję w ostatniej fazie życia. Chorzy, którzy są pod ich opieką mają szansę na godne odchodzenie i łagodzenie bólu za pomocą metod farmakologicznych. Św. Jan Paweł II ustanawiając 13 maja 1992 r.

Podziel się cytatem

Światowy Dzień Chorego pragnął zwrócić uwagę instytucji katolickich, działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej, na konieczność zapewnienia jak najlepszej opieki chorym; pomagania chorym w dostrzeżeniu wartości cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej" - podkreśla Kolegium Rektorskie KUL.

Podziel się:

Oceń:

2021-02-11 11:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W nowe jutro

Niedziela lubelska 43/2022, str. VI

Anna Szymańska z Żytomierza w Ukrainie ukończyła w tym roku psychologię

Julia Cherkashyna

Anna Szymańska z Żytomierza w Ukrainie ukończyła w tym roku psychologię

W drugim stuleciu istnienia Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zaskakuje nowymi i ambitnymi pomysłami.

Więcej ...

Bp Marek Marczak przejął urząd Sekretarza Generalnego KEP

2024-06-24 20:01

BP KEP

Bp Marek Marczak przejął 24 czerwca br. urząd Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski z rąk bp. Artura G. Mizińskiego, który pełnił tę funkcję w latach 2014-2024. Podpisanie stosownych dokumentów odbyło się w Sekretariacie KEP, którym od tej pory będzie kierował bp Marczak.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024