Reklama

Kościół

Kielecki misjonarz aktywizuje życie sakramentalne swych parafian w Brazylii

Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

Pomimo pandemii, w Brazylii – w parafii Laranjal, gdzie pracuje kielecki misjonarz ks. Piotr Pochopień - życie sakramentalne nie tylko nie zanikło, ale nabrało tempa w liczbach i propozycjach duszpasterskich, o czym misjonarz informuje w liście do diecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez ostatni rok, jak wyjaśnia, pomimo zamknięcia szkół - „wszystko funkcjonuje normalnie, katechezy dla dzieci, kursy całodzienne, szkolenia koordynatorów poszczególnych grup, spotkania modlitewne – a wręcz bym powiedział, że mam więcej zajęć i obowiązków niż przed pandemią”.

Misjonarz wspólnie z grupą pomagających w parafii stale wyszukuje osoby, które nie przyjęły jeszcze sakramentów i zachęca je do rozpoczęcia katechez.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

31 stycznia do sakramentu bierzmowania przystąpiły 64 osoby, w tym 19 dorosłych, wśród których byli 81-letni mężczyzna oraz 74 i 76-letnie kobiety. Po bierzmowaniu wszyscy otrzymali od proboszcza ciasto, aby „mogli w gronie rodzinnym świętować”.

Reklama

W styczniu ks. Piotr Pochopień udzielił 23 parom sakramentu małżeństwa ( tuż przed Bożym Narodzeniem zakończyły się katechezy przedmałżeńskie, które trwały 11 tygodni).

Już w pierwszą niedzielę lutego rozpoczęto nowy cykl katechez przedmałżeńskich, z udziałem 34 par. Większość par od lat mieszka razem.

„Dwie pary, którym udzieliłem ślubu to staruszkowie, którzy mają już prawnuki i razem mieszkali ponad 50 lat – i też musieli ukończyć katechezy przedmałżeńskie. Biorąc pod uwagę, że jestem jednym kapłanem na wielkiej parafii (…), większość ślubów ma miejsce na jednej Mszy św. Odbył się np. ślub 10 par na jednej Mszy św. – trwał prawie 3 godziny. Oczywiście podobnie jak w Polsce jest taka sama procedura z dokumentami, zapowiedziami i protokołem przedmałżeńskim”.

W 2020 r. do I Komunii św. przystąpiło 29 osób dorosłych i 67 dzieci. „Dorośli mają specjalne koszulki, a dzieci alby, które zakupiłem i są na parafii aby służyły dla innych na wiele lat. Po przyjęciu I Komunii św. nie ma prezentów, gości, ani uroczystych obiadów. Wszyscy świętują w gronie rodziców i rodzeństwa” – pisze misjonarz.

W styczniu ks. Pochopień ochrzcił także 13 dzieci i 4 osoby dorosłe, odbyło się również 12 pogrzebów.

Ks. Piotr Pochopień pracuje w Ameryce Południowej od 2011. Po ukończeniu rocznego kursu w Centrum Misyjnym w Warszawie, został skierowany do Brazylii. Najpierw pomagał w parafii w Rio de Janeiro, następnie objął pięciotysięczną parafię Marquito w diecezji Guarapuava, która przez wiele miesięcy pozbawiona była stałej opieki duszpasterskiej. W 2018 r. – przed świętami Bożego Narodzenia powierzono mu parafię w Laranjal, liczącą ok. 11 tys. wiernych. Duszpasterz pozostaje w stałej łączności z diecezją kielecką, doświadcza pomocy ze strony wielu parafii, zaprzyjaźnionych kapłanów i Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-02-13 18:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

USA: innowacyjne sposoby na dostęp do sakramentów w czasach pandemii

Bożena Sztajner/Niedziela

„Wirus przeraża, ale duchowa śmierć głodowa jest gorsza” – stwierdził bp Joseph Strickland z diecezji Tyler w Teksasie i zaapelował do biskupów, kapłanów i diakonów do wykazywania się pomysłowością w czasach ograniczeń związanych z życiem sakramentalnym. Jego zdaniem, kreatywne sposoby przekazania wiernym „chleba naszego powszedniego” to obecnie konieczność. Również inni duchowni na całym świecie starają się odpowiedzieć na wyzwania związane z zagrożeniem epidemią i szukają innowacyjnych sposobów udzielania sakramentów, by podtrzymać wiarę w swoich parafiach i diecezjach.

Więcej ...

Wierny, aż po odmęt wód

Czasem trzyma zamkniętą kłódkę, zapieczętowaną kopertę albo palec na ustach. Męczennik z Czech, który oddał życie za zachowanie tajemnicy spowiedzi – św. Jan Nepomucen

Więcej ...

Papież: chińscy katolicy wnoszą wkład w dobro swej ojczyzny

2024-05-21 11:34

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Chińscy katolicy, w komunii z Biskupem Rzymu swoim świadectwem wnoszą realny wkład w harmonię współżycia społecznego, w budowanie wspólnego domu - stwierdził papież Franciszek w wiedoprzesłaniu skierowanym do uczestników odbywającej się na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana konferencji poświęconej setnej rocznicy Synodu w Szanghaju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj