Reklama

Niedziela w Warszawie

Solidarność po chrześcijańsku

2021-02-18 20:21

Teologia Polityczna

Już jutro ostatnia debata z cyklu „Re-thinking Solidarity”. Jej uczestnicy pochylą się nad kwestią chrześcijańskiego rozumienia równości, sprawiedliwości społecznej i solidarności.

Cykl „Re-thinking Solidarity” jest próbą spojrzenia na kluczowe z perspektywy społecznej pojęcie solidarności w 40 lat po powstaniu polskiej „Solidarności” - pierwszego niezależnego związku zawodowego w bloku sowieckim i ruchu, który odegrał ogromną rolę w upadku komunizmu i pokojowym przejściu do demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej.

W czasie jutrzejszej debaty zaproszeni goście podejmą interpretację pojęć podstawowych dla zrozumienia współczesnych dylematów z zakresu polityki społecznej, przyjmując optykę katolickiej „solidaritas”. - Niewiele jest pojęć o takiej plastyczności ideologicznej jak równość i sprawiedliwość społeczna. Często obarczane znaczeniami oderwanymi od solidarnościowego rdzenia gubią sens, jaki pierwotnie nadaje im tradycja chrześcijańska. Pragniemy przyjrzeć się pomijanym, a przecież istotowym wymiarom tych społecznych zagadnień – mówi Hanna Nowak z „Teologii Politycznej”, jednego z organizatorów debat.

Reklama

Panel odbędzie się w języku angielskim. Rozpocznie się on-line o godz. 15.00. Wśród dyskutantów znajdą się:

O. Michał Paluch OP - dominikanin, dr teologii dogmatycznej, były dyrektor Instytutu Tomistycznego, wykładowca teologii dogmatycznej w krakowskim Kolegium Ojców Dominikanów. Od 2017 roku rektor Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.

Austen Ivereigh - brytyjski pisarz i dziennikarz. Były zastępca redaktora naczelnego tygodnika „The Tablet” i rzecznik kard. Cormaca Murphy-O’Connora. Autor biografii papieża Franciszka „Prorok. Biografia Franciszka, papieża radykalnego”.

Reklama

Sally J. Scholz - profesor filozofii na Uniwersytecie Villanova. Pisze na temat przemocy wobec kobiet, opresji, solidarności i pokrewnych zagadnień w etyce i teorii politycznej. Wydała książki: On de Beauvoir, On Rousseau, Political Solidarity oraz Feminism: A Beginner's Guide. Była redaktorką „APA Newsletter on Feminism and Philosophy”, „The Journal of Peace and Justice Studies” oraz „Hypatia: A Journal of Feminist Philosophy”.

Tomasz Żyro - profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w historii idei i teorii politycznej. Visiting fellow na Uniwersytecie w Chicago i Yale. Prowadził badania na Uniwersytecie w Trewirze, Wolnym Uniwersytecie Berlińskim, Sorbonie i Uniwersytecie w Ottawie.

Debatę poprowadzi Lord John Alderdice - brytyjski polityk, członek partii Liberalno-Demokratycznej. Z zawodu jest psychiatrą. Jako lider Partii Sojuszu Irlandii Północnej odegrał znaczącą rolę w negocjacjach Porozumienia Wielkopiątkowego z 1998 roku. Prowadzi wykłady i zajęcia na Oxfordzie na temat rozwiązywania konfliktów i rozumienia fundamentalizmu, radykalizacji i terroryzmu. Od 1996 roku zasiada jako dożywotni członek Izby Lordów. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Izby Lordów.

- Gromadząc wybitnych myślicieli, pragniemy, aby cykl debat „Re-thinking Solidarity” przyczynił się do ponownego przemyślenia, czym w dzisiejszej dobie jest i powinna być solidarność. W świetle dokonujących się zmian, rosnących nierówności, bezrobocia, fal migracji, geopolitycznych napięć oraz społecznych i ekonomicznych konsekwencji pandemii COVID-19 pytanie o solidarność staje się szczególnie istotne - podkreślają organizatorzy.

Cykl debat solidarnościowych przygotowały wspólnie: Instytut Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim Angelicum, St. Benet’s Insititute z Uniwersytetu Oxfordzkiego, Centre for Democracy and Peace Building z Belfastu, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz środowisko Teologii Politycznej.

Do wydarzenia można dołączyć na Facebooku: https://www.facebook.com/events/161341225783199

Link do transmisji na YouTube: https://youtu.be/d4CMd0U1XPc

Można również zarejestrować się pod poniższym linkiem:

https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_A9-1dEEHT1O1xJyUIgyMTQ

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą m.in. zasadę pierwszeństwa pieszych przy wchodzeniu na pasy

2021-03-08 11:28

Adobe Stock

Zasadę pierwszeństwa pieszych także przy wchodzeniu na pasy oraz regulację tzw. jazdy na zderzaku przewiduje nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowe przepisy co do zasady zabraniają też pieszemu korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię.

Więcej ...

Papież Franciszek w Iraku

2021-03-07 17:48

PAP

Msze św. w obrządku chaldejskim w Bagdadzie i w Irbilu z udziałem 10 tys. wiernych, spotkania z władzami i przedstawicielami społeczeństwa, z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi w katedrze Katolickiego Kościoła Syryjskiego w Bagdadzie, wizyta u wielkiego ajatollaha Alego al-Sistaniego w Nadżafie, spotkanie międzyreligijne w Ur, miejscu narodzin Abrahama, modlitewne nabożeństwo żałobne w Mosulu za ofiary wojny, jaka w latach 2014-2017 toczyła się w Iraku oraz spotkanie z chrześcijanami z Równiny Niniwy połączone z modlitwą „Anioł Pański” w Al-Tahira, bazylice Niepokalanego Poczęcia NMP w irackim Karakosz - złożyły się na wizytę apostolską Franciszka w Iraku, w dniach 5-8 marca. Była to 33. podróż zagraniczna papieża i pierwsza od czasu wybuchu rok temu pandemii koronawirusa. Hasłem wizyty były słowa: „Wszyscy braćmi jesteście” (Mt 23,8).

Więcej ...

Dzień odnowy dla małżeństw

2021-03-08 22:18

plakat organizatorów

Na 13 marca zaplanowano Dzień Skupienia pt. ,,Bliscy, oddaleni, pogodzeni…”. To jednodniowy kurs online ze świadectwami małżonków, Eucharystią, Drogą Krzyżową i modlitewnym wsparciem sióstr nazaretanek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny: Ja trzymam różaniec - Maryja...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Ja trzymam różaniec - Maryja...

Polki wszech czasów

Polki wszech czasów

Na granicy życia. Hospicjum w Lubartowie

Niedziela Lubelska

Na granicy życia. Hospicjum w Lubartowie

Papież opuścił Irak i wraca do Rzymu

Aktualności

Papież opuścił Irak i wraca do Rzymu

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na...

Wiadomości

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na...

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

Kościół

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa serca

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa serca

Wyrzucić śmieci

Wiara

Wyrzucić śmieci

#NiezbędnikWielkopostny: Czego św. Józef może nauczyć...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Czego św. Józef może nauczyć...