Reklama

Niedziela w Warszawie

Modlitwa za kapłanów

YouTube

W archikatedrze warszawskiej odprawiona została Msza św. Krzyżma, w czasie której pobłogosławiono oleje chorych i katechumenów oraz poświęcono krzyżmo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystię w gronie najbliższych współpracowników, księży dziekanów i neoprezbiterów rozpoczął kard. Kazimierz Nycz. Po rozpoczęciu liturgii metropolita warszawski źle się poczuł, zachwiał się. Została podana mu woda. Liturgii nie przerwano. Kardynał w trackie czytań mszalnych przeszedł do zakrystii. Zastąpił go przy ołtarzu biskup polowy Józef Guzdek.

W homilii przypomniał, że niezwykle ważnym, przełomowym wydarzeniem w historii Izraela było wyjście z domu niewoli, z Egiptu. - Na pamiątkę tego wielkiego cudu Izraelici każdego piętnastego dnia miesiąca Nisan spożywali Paschę. Gromadzili się w swoich rodzinach na modlitwie i uczcie paschalnej. Spożywali baranka, łamali się chlebem i pili wino. Wspominali, jak w cudowny sposób Bóg przeprowadził ich z domu niewoli do Ziemi Obiecanej – mówił bp Guzdek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup polowy zwrócił uwagę, że takim przełomowym wydarzeniem dla nas, chrześcijan, są męką, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. - One też domagały się upamiętnienia. Pan Jezus więc w Wielki Czwartek wprowadził do Wieczernika swoich uczniów i tam ustanowił sakrament Eucharystii. Powiedział: „Bierzcie i jedzcie, bierzcie i pijcie. To czyńcie na moją pamiątkę. To jest moje Ciało. To jest moja Krew.”

- Jezus dał im niesamowitą lekcję: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali”. A potem niejako dopowiedział to gestem. Klękał u stóp apostołów obmywając im nogi mówi: I wy bądźcie sługami. Czyńcie podobnie jak Ja wam uczyniłem”. Poszli więc apostołowie i głosili Ewangelię aż po krańce świata. Sprawowali Eucharystię nawet w najtrudniejszych warunkach, dając ten Chleb, który gwarantuje życie wieczne. Ale także jest wzmocnieniem w ziemskiej wędrówce do nieba – podkreślił bp Guzdek.

Hierarcha wspomniał, że w styczniu w jednym z tygodników przeczytał zdanie: „Marzę o tym, aby kościoły w czasie nabożeństw były puste, żeby w tym czasie katolicy udawali się do chorych, samotnych, cierpiących. Marzę o tym, aby kapłani byli bezrobotni”.

Reklama

- Mijają dni i tygodnie, a to zdanie ciągle mi towarzyszy. I chcę powiedzieć dziś w Wielki Czwartek – w dni ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa: A ja marzę o tym, żeby nasze kościoły były wypełnione po brzegi wiernymi. Bo to przecież tu, od ołtarza słyszymy te słowa: Wszystko, cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. Bo to właśnie w naszych świątyniach słyszymy tę przepiękną przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. To tu zrodziło się wiele dzieł miłosierdzia, powstawały zakony i zgromadzenia w pełni poświęcając się temu, by nieść pomoc i miłosierdzie potrzebującym. Wspomnę tylko siostry albertynki i braci albertynów i wiele innych zgromadzeń. To właśnie od ołtarza, umocnieni i poruszeni Słowem Bożym nasi wierni wracają do swoich domów rodzinnych i opiekują się tygodniami, miesiącami i latami swoimi chorymi krewnymi. Świadczą pomoc sąsiadom Ale tej mocy nabierają przy ołtarzu. Umocnieni Eucharystią, Słowem idą, aby słowo przemieniać w czyn – powiedział bp Guzdek.

Podkreślił, że gorąco modli się , żeby kapłani nie byli bezrobotni. Żeby nie było sytuacji, kiedy będą łączone parafię, burzone kościoły, jak w niektórych krajach świata. - Gorąco proszę Boga o to, aby rodziły się nowe powołania kapłańskie i zakonne, aby nie zabrakło odwagi młodym ludziom, których Bóg powołuje, aby poszli i głosili Słowo Boże, sprawowali Eucharystię.

Bp Guzdek zaznaczył, że mamy głęboką wiarę w słowa Jezusa. - Zmartwychwstały powiedział: Nie bójcie się, nie lękajcie się! Powtarzał to św. Jan Paweł II. Piszmy więc dalszą piękną historię my, kapłani, pięknej służby Bogu i człowiekowi, a was, drodzy bracia i siostry proszę, bądźcie z nami, módlcie się i wspierajcie nas. A jeśli zdarzy się jakieś zło, jakieś zbłądzenie – miejcie odwagę to powiedzieć ku naszemu wspólnemu dobru i ku zbudowaniu tych, którzy wątpią albo nie wierzą. Niech nam Bóg błogosławi i niech nas prowadzi – podkreślił biskup polowy.

Na zakończenie liturgii proboszcz archikatedry ks. prał. Bogdan Bartołd przekazał informację, że kard. Kazimierz Nycz znajduje się obecnie w szpitalu, gdzie przechodzi badania. Poprosił o modlitwę w intencji szybkiego powrotu do zdrowia metropolity.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-04-01 11:18

Wybrane dla Ciebie

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Więcej ...

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00
Całun Turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

Więcej ...

Msza Wieczerzy Pańskiej. Wolność wypełniona miłością

2024-03-29 07:01

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...