Portugalia: przybywa parafii bez środków do funkcjonowania na skutek pandemii
mz (KAI/CEP/RO) / Lizbona
Adobe Stock
W Portugalii wraz z pandemią Covid-19 przybywa parafii, które są niewypłacalne, poinformował przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii bp José Ornelas. Według hierarchy wskutek koronakryzysu i restrykcji sanitarnych część parafii nie ma już środków do prowadzenia bieżącej działalności. Dodał, że ich funkcjonowanie jest możliwe tylko dzięki solidarności finansowej ze strony innych parafii. - To są bardzo konkretne sytuacje, kiedy parafie są praktycznie niewypłacalne z punktu widzenia administracyjnego (…). W takich miejscach nie udaje się nawet zebrać środków na pokrycie uposażenia osobom pracującym dla parafii – stwierdził biskup Ornelas, ordynariusz diecezji Setubal.
Przewodniczący portugalskiego Episkopatu wyjaśnił, że wraz ze zubożeniem wielu parafii nasiliło się też zjawisko solidarności pomiędzy parafiami i diecezjami. - W każdym razie sytuacja Kościoła w Portugalii pod względem finansowym podczas pandemii uległa wyraźnemu pogorszeniu – podsumował bp Ornelas.
W sierpniu 2020 r. władze sanktuarium w portugalskiej Fatimie ogłosiły, że noszą się z zamiarem masowych zwolnień pracowników tego miejsca kultu maryjnego wraz z ponad 90-procentowym spadkiem wpływów w pierwszym półroczu 2020 r. Kilka dni później portugalski Episkopat ogłosił, że nie dopuści do realizacji tego planu.
Uratowano Polaków, którzy utknęli przy klifie na Maderze
PAP
Adobe Stock
Akcja ratunkowa trwała wiele godzin
Para Polaków została uratowana w sobotę na portugalskiej Maderze, po tym, jak utknęli z powodu przypływu przy jednym z klifów w pobliżu Ponta do Pargo, na zachodzie atlantyckiej wyspy. Akcja ratownicza trwała kilkanaście godzin.
Camino de Santiago bije rekordy. Coraz więcej pielgrzymów
Liczba pielgrzymów wędrujących do Santiago de Compostela rośnie z roku na rok. Według biura pielgrzyma Oficina de Acogida al Peregrino, w 2025 roku trasę może ukończyć aż 570 tysięcy osób — to o 14 procent więcej niż w rekordowym 2024 roku - podaje Catholic Herald.
Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest wyrok sądu
2025-07-11 15:00
PAP
Adobe Stock
Nie powinno się zdejmować krzyży w bawarskich szkołach - oświadczył w piątek Alexander Dobrindt, polityk bawarskiej CSU, minister spraw wewnętrznych RFN. Jego zdaniem to symbol nie tylko religijnej, ale i społecznej tożsamości Bawarii.