Reklama

Niedziela Legnicka

Papieskie relikwie u O. Pijarów

ks. Piotr Nowosielski

Habemus Papam! Mamy Papieża! A dokładniej - Jego relikwie. Takim zawołaniem mogą posługiwać się mieszkańcy parafii O. Pijarów pw. św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach, od Niedzieli Bożego Miłosierdzia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Potrójna uroczystość

Tego dnia (11 IV 2021 r.), odbyły się w niej potrójne uroczystości. Należały do nich: intronizacja relikwii Św. Jana Pawła II - relikwią jest kropla krwi papieskiej, pozyskana od Kard. Stanisława Dziwisza; pobłogosławienie obrazów św. Jana Pawła II i św. Józefa Kalasancjusza założyciela O. Pijarów; oraz inauguracji działalności Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II, jako pierwszej tzw. Chorągwi i Komandorii w naszej diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystości przewodniczył O. Mateusz Pindelski SP Prowincjał Polskiej Prowincji Pijarów. Koncelebransami byli dziekan dekanatu Jelenia Góra Zachód ks. Bogdan Żygadło i proboszcz parafii O. Grzegorz Sekuła SP. Natomiast ceremonię przyjęcia 8 rycerzy i 1 kadeta, przeprowadził Brat Krzysztof Wąsowski, rycerz Matki Bożej Zwycięskiej, Generał Zakonu Rycerzy Jana Pawła II.

Papież i Boże Miłosierdzie

Homilię wygłosił Prowincjał O. Pindelski. Przypomniał w niej o związkach najpierw Karola Wojtyły, potem biskupa krakowskiego, a w końcu kardynała i jako Papieża z tajemnicą Bożego Miłosierdzia.

Tajemnica Bożego Miłosierdzia objawiona przez Jezusa S. Faustynie, zapisana w Dzienniczku, przez lata pozostawała ukryta. Kiedy po II wojnie Światowej podjęta została próba ukazania Kościołowi idei Bożego Miłosierdzia, spotkało się to z oporami Stolicy Apostolskiej. Było to podyktowane tym, że Dzienniczek nie został poprawnie przetłumaczony, a ponadto uznano, że ten kult nie jest potrzebny, bo wystarczy w Kościele kult Serca Jezusowego.

Kiedy Karol Wojtyła został biskupem krakowskim w 1958 r., zastał taki stan rzeczy i przez cały okres swego biskupstwa, próbował przekonać Stolicę Apostolską do wprowadzenia jednak tego kultu, by to, co Jezus z taką siłą mówił do S. Faustyny spełniło się. Jednocześnie sam prowadził nad tym refleksję. Wyrazem tego jest np. utwór dramatyczny napisany przez niego „Promieniowanie ojcostwa”. Kiedy został papieżem, zrealizował to polecenie. Pierwszym krokiem była encyklika „Dives in misericordia”, w której rozwija myśl o Bogu – Ojcu Miłosierdzia, opierając się szczególnie na ewangelicznym obrazie Syna Marnotrawnego. W ten sposób chciał przybliżyć nam, jak rozumieć Miłosierdzie Boże. Następnymi: wyniesienie na ołtarze S. Faustyny, ustanowienie Niedzieli Bożego Miłosierdzia, aż do poświęcenia sanktuarium, które jest swoistą światową stolicą tego kultu.

Reklama

- Dlatego, kiedy będziecie przychodzić aby uczcić relikwie św. Jana Pawła II, róbcie to w ten sposób, aby siebie i innych przybliżać, do tajemnicy Bożego Miłosierdzia – apelował O. Mateusz.

Słowo do Rycerzy

Dzisiejsza niedziela ma też w historii Kościoła i inne znaczenie – kontynuował kaznodzieja - W tą niedzielę kończył się czas, kiedy nowo ochrzczeni kończyli przychodzenie do kościoła w swych białych sztach. Ta niedziela przypomina nam o tym, abyśmy my również odnawiali nasze chrzcielne powołanie, byśmy pytali siebie jak realizujemy Boże powołanie w naszym życiu. Dziś takim znakiem dla nas, są nowo powołani Rycerze. Kiedy kształtował się ethos rycerski, określał on człowieka który zawsze walczył z uciskiem i spieszył z pomocą potrzebującym. I to jest do dziś aktualny sposób traktowania swego życia. Życzę wam bracia, abyście byli przykładem wzrastania w tej drodze i pomagali innym wzrastać – życzył O. Prowincjał.

Widzialne znaki

Znakami uobecnienia osoby św. Jana Pawła II, stały się odtąd w tej parafii: relikwie, obraz, oraz nowo utworzona Chorągiew Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, którzy występują w strojach z herbem papieskim.

- Dziękujemy Panu Bogu za wiele łask które daje nam, naszej parafii, naszemu Zakonowi, dziękujemy za to co się dzisiaj wydarzyło. Zaiste jest to wielki dar Bożego Miłosierdzia, że mogliśmy tutaj dziś uczestniczyć w tych wielkich wydarzeniach – mówił proboszcz parafii. O. Grzegorz, dziękując wszystkim za uczestnictwo.

Reklama

Autor o obrazach

Podczas uroczystości 11 kwietnia, u O. Pijarów w Jeleniej Górze-Cieplicach, w kościele znalazły się dwa nowe obrazy: św. Jana Pawła II i św. Józefa Kalasancjusza. W wydarzeniu brał udział ich autor Andrzej Boj Wojtowicz.

- Cieszy mnie fakt, ze sztuka współczesna dialoguje z przeszłością. Nie musimy mieć żadnego kompleksu wobec tej sytuacji. To wszystko ze sobą koresponduje – mówił po uroczystości - Z jednej strony cieszę się jako autor obrazów, a z drugiej strony budzą się i mnożą pytania, co się z nami dzieje teraz? Czy znamy, pamiętamy o nauce Jana Pawła II w tej naszej praxis życiowej?

Ze swojej strony staram się malować najlepiej jak potrafię. Ciężko jest mówić o swojej pracy. Mogę mówić o założeniach, bo ocena zależy już od wiernych, od ludzi którzy będą przychodzili do tego kościoła i jak to będzie się przekładało na ich refleksję i modlitwę. Obrazy będą już żyły własnym życiem.

- Założeniem głównym było stworzenie takiego portretu Jana Pawła II, który będzie pewnym bodźcem. To nie jest portret fotograficzny. To nie jest portret „kremówkowy”. Papież jest tu poważny. Kiedy przyjeżdżał do Polski, owszem były momenty radości, ale przede wszystkim obecne były elementy pasterskiej troski i to nie były „słodkie” słowa. Obraz jeden i drugi, są świadkami czasów w których jesteśmy. One są do zastanowienia, do modlitwy. Myślę że udało mi się pokazać związek postaci ze światłem, a w osobie Papieża z Tajemnicami Światła. Obraz jest zbudowany ze światła, a Papież z niego do nas wychodzi. A tam gdzie jest świtało, tam jest transcendencja, tam się manifestuje Bóg. I w sensie malarskiego działania, starałem się uchwycić ten moment, moment przebicia mroku przez światło. To był klucz do stworzenia tych obrazów.

Reklama


P.S.: Artykuł w Niedzieli legnickiej nr 17/2021 z dnia 25 kwietnia 2021 r.


  

Zobacz zdjęcia: Relikwie św. Jana Pawła II u O. Pijarów

Podziel się:

Oceń:

2021-04-25 07:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień, gdy był z nami papież

Bp Marian Florczyk jest pomysłodawcą spotkań w Masłowie

TER

Bp Marian Florczyk jest pomysłodawcą spotkań w Masłowie

W przeddzień 30. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Kielcach, na lotnisku w Masłowie po raz czternasty odbyło się Spotkanie Integracyjne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.

Więcej ...

Abp Crepaldi: obecny kształt projektu europejskiego niezgodny z wizją katolicką

2024-04-30 14:29

pixabay.com

Zielony Ład, ataki na własność prywatną, aborcja jako jedna z zasad podstawowych, ingerencja w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, dążenie do przyspieszenia procesu centralizacji - są niezgodne z wizją katolicką - twierdzi w wywiadzie dla portalu „La Nuova Bussola Quotidiana” abp Giampaolo Crepaldi. Emerytowany biskup Triestu, który przez długi czas kierował komisją Caritas in veritate CCEE (Rady Konferencji Episkopatów Europy), w latach 1994-2001 był podsekretarzem, zaś 2001-2009 sekretarzem Papieskiej Rady Iustitia et Pax zdecydowanie krytykuje obecny kształt projektu europejskiego. Przestrzega też przed przekształceniem się europejskiego „marzenia” w ideologiczny europeizm.

Więcej ...

Rzym: Dwaj proboszczowie z archidiecezji łódzkiej biorą udział w spotkaniu Proboszczowie dla Synodu

2024-04-30 18:44

archidiecezja.lodzka.pl

„Od wczoraj w podrzymskim Sacrofano trwa trzydniowe spotkanie, na które Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Rzymu ponad 300 proboszczów z całego świata, aby wymienili się swoimi doświadczeniami Kościoła ewangelizacji i przeżywania wiary” - relacjonuje ks. Kamiński z archidiecezji łódzkiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego