Reklama

Franciszek

Papież: trzeba przemienić kryzys w szansę rozwoju dla wszystkich

Grzegorz Gałązka

Papież skierował przesłanie do uczestników 16. Edycji GLOBSEC Bratislava Forum, które o odbywa się pod hasłem: „Zbudujmy lepszy świat niż był przedtem”. GLOBSEC to wiodące w Europie forum podejmujące debatę nad przyszłością świata i jego problemami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie dotyczy kierunków rozwoju po okresie pandemii oraz podejmuje najważniejsze problemy społeczno-ekonomiczne, ekologiczne oraz polityczne, które pogłębiły się w związku z kryzysem sanitarnym.

Franciszek w przesłaniu wskazał na potrzebę podjęcia trzech kroków, które streszczają trzy czasowniki: widzieć, ocenić oraz działać. Nie chodzi jedynie o uznanie systemowych braków, popełnionych błędów i braku odpowiedzialności w stosunku do Stwórcy, bliźniego oraz natury. Nie wystarczy odbudować to, co było, ale należy poprawić to, co źle funkcjonowało przed nadejściem koronawirusa i co przyczyniło się do pogłębienia kryzysu. Trzeba zdaniem Franciszka zobaczyć, że świat dał się zwieść złudnemu poczuciu bezpieczeństwa opartemu na dążeniu do zysku za wszelką cenę. Ponadto model rozwoju ekonomicznego i społecznego charakteryzuje się wieloma nierównościami i egoizmami, co powoduje, że niewielka mniejszość ludności świata posiada większość dóbr, nierzadko wyzyskując ludzi oraz zasoby. Papież zwraca też uwagę na styl życia nie uwzględniający wystarczająco troski o środowisko. Przyzwyczailiśmy się do niepohamowanego konsumowania i niszczenia tego, co należy do wszystkich i powinno być strzeżone z szacunkiem, tworząc „dług ekologiczny” na rzecz ubogich i przyszłych pokoleń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Święty zwrócił następnie uwagę, że kryzys otwiera nowe możliwości, stanowi wyzwanie do podjęcia w aktualnej sytuacji, aby przekształcić czas próby w czas wyboru. Kryzys, który dotknął wszystkich przypomina, że nikt nie ocali się w pojedynkę. Kryzys otwiera drogę ku przyszłości, która uzna równość każdego ludzkiego istnienia: nie równość abstrakcyjną, ale konkretną, dającą osobom oraz ludom równe i rzeczywiste szanse rozwoju.

Podziel się cytatem

Reklama

Franciszek zaznaczył, że kto nie podejmuje działania, marnuje szansę ofiarowaną przez kryzys. Aby podjąć działanie w obliczu niesprawiedliwości społecznych i marginalizacji trzeba podążać drogą rozwoju, który stawia w centrum każdego człowieka i całego człowieka.

„Każde działanie potrzebuje wizji, wizji całościowej i pełnej nadziei: wizji podobnej do tej, jaką miał biblijny prorok Izajasz, który widział miecze zamienione w pługi, włócznie w sierpy (por. Iz 2, 4). Działanie na rzecz rozwoju wszystkich jest podejmowaniem w praktyce dzieła nawrócenia. A przede wszystkim decyzji, które zamieniają śmierć w życie, broń w żywność. Ale my wszyscy powinniśmy podjąć również ekologiczne nawrócenie. Ogólna wizja zakłada bowiem perspektywę stworzenia rozumianego jako wspólnego domu i pilnie wzywa do podjęcia działań w celu jego ochrony – podkreślił Papież. Drodzy przyjaciele, ożywieni nadzieją, która pochodzi od Boga, mam nadzieję, że wasza wymiana w tych dniach przyczyni się do wypracowania modelu odnowy, zdolnego do tworzenia rozwiązań bardziej włączających oraz zrównoważonych; modelu rozwoju opartego na pokojowym współistnieniu ludów i harmonii ze stworzeniem“- stwierdził Franciszek.

Podziel się:

Oceń:

2021-06-15 14:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież do kapłanów: nie bójmy się rozczarowań, mogą nam pomóc

„Kapłani nie mają być wszechmocni. Są ludźmi grzesznymi, którym przebaczono i jako tacy zostali posłani. Pozwólmy, aby także «rozczarowania» wskazały nam drogę do większego uwielbienia Ojca i pomogły w nowym doświadczeniu siły miłosiernego namaszczenia”.

Więcej ...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

2024-04-25 15:40

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

Więcej ...

Jan Paweł II wciąż obecny – ulice, szkoły, pomniki, muzea imienia Papieża Polaka

2024-04-26 16:09

Zdzisław Sowiński

Na mapie Polski często spotkać można imię Jana Pawła II. To m.in. ponad 679 ulic, 139 placów i prawie 80 rond. Za patrona przyjęło Papieża Polaka też niemal 40 parafii i ponad 1000 szkół oraz Uniwersytetów. Nie brakuje także sanktuariów, muzeów oraz ośrodków myśli imienia Świętego Patrona, który wciąż inspiruje wielu Polaków. W sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, która miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...