Reklama

Niedziela Częstochowska

Pogrzeb ks. mitrata Mirosława Drabiuka

Ks. Jarosław Grabowski

Ksiądz mitrat Mirosław Drabiuk, długoletni proboszcz parafii Częstochowskiej Ikony Bogurodzicy w Częstochowie oraz dziekan okręgu krakowskiego diecezji łódzko – poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, zmarł 29 czerwca br. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Cerkwi pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęły się one 2 lipca Panichidą, czytaniem przez kapłanów Św. Ewangelii. Natomiast 3 lipca uroczystościom pogrzebowym przewodniczył bp Atanazy, biskup łódzko-poznański Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W uroczystościach uczestniczył m.in. biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

Zobacz zdjęcia: Pogrzeb ks. mitrata Mirosława Drabiuka

Ks. mitrat Mirosław Drabiuk urodził się w 1955 r. we wsi Kajanka w gminie Siemiatycze. W 1976 roku ukończył Wyższe Prawosławne Seminarium w Jabłecznej. 23 listopada 1975 roku, z rąk Jego Eminencji metropolity Bazylego otrzymał święcenia diakońskie, zaś 7 lutego 1976 roku święcenia kapłańskie. 1 marca 1976 roku został mianowany proboszczem parafii prawosławnej w Częstochowie. Funkcję tę pełnił nieprzerwanie do śmierci. Przez 45 lat pracy duszpasterskiej w Częstochowie był zaangażowany w dialog ekumeniczny. Niemal od samego początku brał czynny udział w działaniach częstochowskiej ekumenii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Był inicjatorem i budowniczym okazałej świątyni parafialnej w Częstochowie. Cerkiew pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej w Częstochowie pozostaje dziełem jego życia. Kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcił patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I w roku 1998. Pierwsze nabożeństwa odbyły się 1 lipca 2001 r. Świątynia była również miejscem nabożeństw ekumenicznych. W niej odbyły się uroczyste Nieszpory prawosławne („wieczernia”), w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Po raz pierwszy w historii częstochowskiej ekumenii nabożeństwo Słowa Bożego połączone z uroczystymi Nieszporami prawosławnymi w języku starosłowiańskim odbyło się 20 stycznia 2013 r. Natomiast kolejne 17 stycznia 2016 r. Podczas jednego z tych nabożeństw ks. Drabiuk powiedział, że „chrześcijanie to wielka rodzina. Cechą nadrzędną jedności chrześcijan jest nasz Pan Zbawiciel” i wskazał: „Pomiędzy początkiem - Alfa i końcem - Omega Bóg przewidział nasze istnienie. W życiu są trudy i osiągnięcia, z których zdamy sprawę przed Bogiem” - kontynuował ks. Drabiuk.

Reklama

W 2018 r., ks. Drabiuk objął stanowisko dziekana okręgu krakowskiego. Zmarły duchowny był kapelanem Służby Więziennej. Ks. mitrat Mirosław Drabiuk, jak czytamy w komunikacie Kancelarii Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski „był wielokrotne nagradzany za pracę na rzecz Cerkwi w tym ostatnio w 2009 r. prawem noszenia mitry”.

W jednej z ostatnich rozmów z „Niedzielą” ks. Drabiuk podkreślił, że „chrześcijanin zawsze powinien być przygotowany na spotkanie z Bogiem. Musimy zawsze być przygotowani na spotkanie z Bogiem. O tym chrześcijanin powinien myśleć. Pokora, wypełnianie przykazań są zawsze konieczne”.

Podziel się:

Oceń:

2021-07-04 19:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

U Pana na wieczność

Bożena Sztajner /Niedziela

– Kiedy dziś w imię Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego gromadzimy się przy trumnie ks. prał. Stanisława, rozumiemy, że do Boga należał czas i wieczność, tajemnica jego życia i posługi. Dlatego oddajemy go Bogu, od którego go otrzymaliśmy poprzez miłość rodziców i rodzeństwa, miłość i wdzięczność wspólnot, w których pracował i w których do końca swojego życia pełnił posługę Ewangelii i szafarstwa sakramentów w odpowiedzialności za wspólnotę ludzi – mówił abp Wacław Depo podczas Mszy św. pogrzebowej 4 września w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

Więcej ...

Matko Boża Piaskowa, módl się za nami...

2024-05-16 20:50
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Jan Paweł II zatwierdził z kolei tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności. Burzliwe losy obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ilustrują, jak kręte i skomplikowane drogi prowadzić mogą do pojednania ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą.

Więcej ...

Dar serca

2024-05-17 19:46

Małgorzata Pabis

- Cieszymy się, że nasza akcja, którą prowadzimy od wielu już miesięcy, trwa i angażuje wciąż nowe osoby – zapewnia Małgorzata Pabis.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli