Reklama

Polska

3. dzień konferencji o przyszłości chrześcijaństwa w Europie

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wartości przekazywane przez Kościół mają wpływ na życie społeczne - stwierdziła podczas warsztatów "Kościół a społeczeństwo - dialog i współpraca" prof. Aniela Dylus. Spotkanie odbyło się w ramach konferencji "Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji". Wzięli w nim udział przedstawiciele polskich i rosyjskich instytucji.

Ks. Roman Bogdasarow z Wydziału ds. Wzajemnych Kontaktów między Kościołem i Społeczeństwem Patriarchatu Moskiewskiego zaznaczył, że przez lata wyłącznie dzięki działalności Kościoła obywatele jego kraju mogli poznać historię sprzed 1917 roku. Również teraz Kościół pełni funkcję ochrony pamięci historycznej, stoi na straży dialogu między przedstawicielami różnych religii. Prelegent podkreślił, że Cerkiew pełni także funkcję edukacyjną przez krzewienie kultury prawosławnej wśród młodzieży, a teologia stała się przedmiotem akademickim. - Wobec postępującej w społeczeństwie rosyjskim laicyzacji dla Kościoła ważnym jest by być obecnym w każdym aspekcie życia obywateli, zwłaszcza wierzących - powiedział ks. Bogdasarow. Dodał, że duchowni nie odpowiadają za budowę społeczeństwa obywatelskiego, ale uczestniczymy w nim jako obywatele przez tworzenie przyparafialnych organizacji charytatywnych, społecznych i edukacyjnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wartości przekazywane przez Kościół mają wpływ na życie społeczne - stwierdziła podczas warsztatów prof. Aniela Dylus z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. - Dlatego nie można zamykać go w murach świątyni - podkreśliła. Zdaniem prelegentki, Kościół ma pełnić rolę integracyjną i umacniać społeczeństwo.

Ks. Wojciech Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego odniósł się do pojęcia trzeciego sektora, który obejmuje społeczeństwo obywatelskie. - Role Kościoła można podzielić na dwa wymiary: instytucjonalny i moralny - powiedział. W kontekście pierwszego z nich wymienił tzw. kościelne osoby prawne, instytucje zajmujące się nie tylko sprawami religijnymi np. szkoły katolickie, a także nieformalne organizacje, często skupione wokół parafii oraz stowarzyszenia, które nie są formalnie katolickie, ale przekazują zasady religii przez katolickość ich członków. Natomiast w wymiarze moralnym patrzymy przez pryzmat duchowości.

Reklama

Pracownik sekretariatu ds. Stosunków Międzychrześcijańskich Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, ks. Aleksij Dikariow nawiązał do lat 80., gdy w Rosji zaczynała się transformacja. Pozwoliło to na tworzenie się podwalin społeczeństwa obywatelskiego, a Cerkiew stała się częścią tego procesu.

- Formacja religijna i obywatelska trwa od dzieciństwa i realizowana jest przez udział dzieci i młodzieży w działalności naszej organizacji - powiedziała Joanna Święcicka, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

- Nasza fundacja realizuje szereg projektów międzynarodowych, przede wszystkim na Białorusi, Ukrainie, Kazachstanie i w Rosji, mających na celu utworzenie przestrzeni społecznej potrzebnej do rozwoju demokracji lokalnej - zaznaczył Przemysław Fenrych z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Pomocnik zastępcy rektora ds. pracy naukowej i teologicznej Moskiewskiej Akademii Nauk, ks. Antoni Borisow stwierdził, że sformułowanie "Kościół a społeczeństwo" nie jest do końca prawidłowe. - Z punktu widzenia tego stanowiska możemy zauważyć wykluczanie się lub współpracę tych podmiotów, jest to sprzeczne z biblijnym rozumieniem Kościoła i nauczaniem naszych ojców - powiedział. Ks. Borisow odniósł się do słów św. Augustyna, który pisał o tym, że chrześcijaństwo przenika przez wszystkie płaszczyzny społeczne. - Rosyjska Cerkiew Prawosławna oraz Kościół Katolicki w Polsce pełnią funkcję misyjną przez pracę zwykłych księży - dodał.

Prowadzący warsztaty "Kościół a społeczeństwo - dialog i współpraca" Krzysztof Tomasik, kierownik działu zagranicznego KAI zaznaczył, że najważniejszym celem spotkania było poznanie się osób zajmujących się działalnością społeczną i pracą nad rozwojem społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i Rosji.

Podziel się:

Oceń:

2013-11-30 18:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie: Ogólnopolska Konferencję pt. "Wolni w Chrystusie"

KEP

Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej i Fundacja Rozwoju Polski zapraszają na Ogólnopolską Konferencję pt. "Wolni w Chrystusie"

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj