Reklama

Boliwia: archidiecezja Sucre będzie stolicą prymasowską

Dachy krytki i architektura kolonialna - Sucre - Boliwia

wikipedia.org

Dachy krytki i architektura kolonialna - Sucre - Boliwia

Archidiecezja Sucre w środkowej Boliwii otrzymała oficjalnie tytuł prymasowskiej stolicy kraju.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bullę w tej sprawie wydała Stolica Apostolska 11 lutego br., ale publicznie ogłoszono to 23 sierpnia, a rzeczywiste wykonanie tej decyzji nastąpi podczas Mszy św. w katedrze w Sucre 12 września. Kościół będzie miał odtąd rangę prymasowską.

Odpowiedni dekret podpisali, w imieniu i z upoważnienia papieża, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin i prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet. Stwierdza on, że decyzja ta nawiązuje do początków Kościoła w tym mieście, powstałym w XVI wieku i uwzględnia prośbę tamtejszych biskupów. "Na mocy naszej władzy apostolskiej potwierdzamy tytuł prymasowski dla Kościoła metropolitalnego w Sucre, tytuł, który dotyczy jednocześnie arcybiskupa metropolity, gdy sprawuje on ten urząd, zgodnie z kanonem 438 Kodeksu Prawa Kanonicznego" – głosi dokument papieski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na stronie episkopatu boliwijskiego zapowiedziano już, w niedzielę 12 września w katedrze w Sucre o godz. 9 rano rozpocznie się Msza św., podczas której nuncjusz apostolski w tym południowoamerykańskim kraju abp Angelo Accattino odczyta i wręczy miejscowemu metropolicie bullę papieską, Obecni przy tym będą duchowni, osoby konsekrowane i świeccy z całej archidiecezji i metropolii.

Podziel się cytatem

Reklama

Dokument zostanie następnie złożony w sali kapitularzowej w tym mieście, obok innych tekstów dotyczących dziejów miejscowego Kościoła.

Reklama

Arcybiskup metropolita Sucre – Ricardo Centellas w orędziu wideo oświadczył, że to "uznanie historyczne jest fundamentalne dla drogi Kościoła w Boliwii" i "pokazuje, że papież pozostaje w komunii z Kościołem boliwijskim i dodaje nam bodźca, abyśmy nadal pracowali na rzecz Kościoła silnego, zaangażowanego w ewangelizację, misję i solidarność, który jest ożywiany w każdej chwili duchem synodalnym".

Wielonarodowe Państwo Boliwii, jak brzmi oficjalna jego nazwa, jest jednym z tych kilku krajów na świecie, w których pojęcie "stolicy" budzi różne wątpliwości. W takich krajach jak Holandia (Niderlandy) czy Republika Południowej Afryki istnieją po dwa miasta, które mogą być uważane za stolice, ale nie siedziby władz: odpowiednio Haga i Amsterdam oraz Johannesburg i Pretoria. W wypadku Boliwii miastem, w którym mieszczą się najwyższe władze ustawodawcze i wykonawcze, siedziba prezydenta, placówki dyplomatyczne i inne ważne urzędy, jest La Paz, dokładniej Nuestra Señora de la Paz ([Miasto] Matki Bożej Pokoju), dlatego uchodzi ono za faktyczną stolice kraju.

Reklama

Z drugiej jednak strony konstytucja Boliwii stwierdza wyraźnie w swym artykule 6, że stolicą państwa jest Sucre – miasto, uważane za jego stolicę historyczną i tam mieści się najwyższa władza sądownicza kraju.

Korzenie takiego rozdwojenia prawnego i sporów, niekiedy bardzo gwałtownych, na tym tle, trwających do dzisiaj, sięgają boliwijskiej Wojny Domowej w latach 1898-99 między ugrupowaniami politycznymi liberałów i konserwatystów m.in. o to, gdzie ma się mieścić stolica. W owym czasie (od 1826; początkowo jako La Plata, od 1839 pod obecną nazwą) było nim właśnie Sucre położone w centrum kraju, które było ostoją konserwatystów. Ponieważ jednak ostatecznie zwyciężyli ich przeciwnicy – zwolennicy La Paz, przeto po wojnie przenieśli oni do tego miasta na zachodzie państwa siedzibę rządu, nadając mu nieoficjalnie status stolicy. Nie doprowadzili jednak do zmiany konstytucji i ta w dalszym ciągu głosi, iż stolicą jest Sucre. Obecnie rangę tego miasta podniesie niewątpliwie papieska decyzja o przyznaniu mu tytułu prymasowskiego.

Warto jeszcze zauważyć, że ani La Paz, ani Sucre nie jest ani największym, ani najważniejszym gospodarczo miastem niespełna 12-milionowej Boliwii. Na pierwszym miejscu znajduje się położone na wschód od stolicy konstytucyjnej półtoramilionowe Santa Cruz de la Sierra, na drugim – ponad 900-tysięczne El Alto i dopiero na trzecim La Paz, liczące ok. 800 tys. mieszkańców, a Sucre jest na szóstym miejscu z nieco ponad 250 tys. osób.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-08-28 08:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak w Boliwii ratują życie

Ccieszymy się każdym dzieckiem, które udało się uratować – mówi s. Teresa, albertynka

Archiwum s. Teresy

Ccieszymy się każdym dzieckiem, które udało się uratować – mówi s. Teresa, albertynka

Kiedy obserwuję nasze podopieczne, widzę, jak trudno jest być matką w Boliwii – mówi s. Teresa, albertynka, która w liczącej ponad 600 tys. mieszkańców Cochabambie prowadzi Centrum św. Jana Pawła II. Jego celem jest pomoc samotnym matkom w trudnej sytuacji życiowej. Samotność kobiet w ciąży i matek wychowujących dzieci jest w Boliwii powszechna, dlatego centrum jest tu bardzo potrzebne.

Więcej ...

Rodzice i synowie w seminarium

2024-05-06 13:17

Mikołaj Wręczycki/WMSD Częstochowa

Seminarium to nie tylko dom waszych synów, ale także wasz dom – takimi słowami zwrócił się do rodziców seminarzystów ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Więcej ...

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?