Reklama

Niedziela w Warszawie

Zmarł bp Marian Duś

Bp Marian Duś

Twitter/@EpiskopatNews

Bp Marian Duś

Zmarł bp Marian Duś, biskup pomocniczy senior archidiecezji warszawskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzisiaj w godzinach popołudniowych, po długiej chorobie, zmarł bp Marian Duś, biskup pomocniczy senior archidiecezji warszawskiej.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biografia ze strony Archidiecezji Warszawskiej.

Urodził się 25 czerwca 1938 r. w Róży, w Diecezji Tarnowskiej. Na kapłana został wyświęcony 6 czerwca 1968 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Przez pierwsze lata kapłaństwa pracował jako wikariusz w Grójcu, a następnie po studiach, zakończonych doktoratem z filozofii w zakresie nauk społecznych, pełnił funkcję prefekta w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie i wykładowcy socjologii, a później proboszcza w Pyrach i dziekana dekanatu piaseczyńskiego.

herb bp. Mariana Dusia7 grudnia 1985 r. został ustanowiony biskupem tytularnym Thenae i jednocześnie biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej. Sakrę biskupią przyjął w uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia 1986 r. – z rąk Prymasa Glempa, przy udziale bp. Władysława Miziołka i bp. Kazimierza Romaniuka. Ksiądz Prymas ustanowił go wikariuszem generalnym i powierzył mu opiekę nad Wydziałem Budowy Kościołów i Spraw Sakramentalnych. Bp Duś został także przewodniczącym Wydziału Duszpasterstwa. W sposób szczególny skupił się na duszpasterstwie młodzieży, służby liturgicznej, ruchów młodzieżowych i życiu duchowym kapłanów, co zaowocowało m.in. zorganizowaniem tzw. dni skupienia kapłanów oraz przygotowaniem formacji permanentnej duchowieństwa.

W 1980 r., jeszcze jako proboszcz, został wybrany do Rady Kapłańskiej i pełnił funkcję jej sekretarza. Po otrzymaniu sakry został zastępcą przewodniczącego tej rady. Brał także udział w pracach Rady Duszpasterskiej, a od 1992 r. jest członkiem Rady ds. Ekonomicznych. Był członkiem Komisji Głównej IV Synodu Archidiecezji Warszawskiej, pełniąc jednocześnie funkcję przewodniczącego sekretariatu.

Pełni też funkcję prezesa Zarządu Fundacji Budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Ma duże zasługi przy wznoszeniu na terenie archidiecezji kościołów i innych obiektów parafialnych. Był też odpowiedzialny za remont i rozbudowę siedziby kurii. Pełni także inne funkcje w Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

Dzięki bogatemu doświadczeniu, zarówno w dziedzinie duszpasterskiej, jak i administracyjnej, cieszy się dużym zaufaniem zarówno Księdza Prymasa, jak i kapłanów Archidiecezji Warszawskiej, zawsze chętnie służy pomocą i dobrą radą. Praca na różnych stanowiskach, wielość wypełnianych funkcji i bogactwo kontaktów sprawiają, że posługa bp. Dusia jako biskupa pomocniczego wpisuje się na trwałe w dzieje ostatnich 25 lat Archidiecezji Warszawskiej.

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Mariana Dusia z pełnienia posługi biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej, złożoną zgodnie z kan. 411 i kan. 401 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Decyzję papieską ogłosiła 4 listopada Nuncjatura Apostolska.

Podziel się:

Oceń:

+9 0
2021-09-09 16:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Pindel po wizycie ad limina: czuję się głębiej związany z Kościołem powszechnym

Ks. Rytel-Andrianik

Więcej ...

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous