Reklama

Kościół

Pomóż nam w utrzymaniu chrześcijan w Betlejem

Biuro Prasowe PKWP Polska

Poprzez zakup figurek, szopek i innych dewocjonaliów wytwarzanych przez chrześcijan z Betlejem, pomagamy utrzymać na miejscu ok. 60 rodzin, wśród nich osoby niepełnosprawne. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zachęca, by w Adwencie wesprzeć kampanię „S.O.S. dla Ziemi Świętej”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrześcijanie w Betlejem dziś stanowią 15 proc. całej ludności. Jeszcze nie tak dawno te liczby były wyższe i sięgały 60 proc. W Palestynie i Izraelu są obywatelami drugiej kategorii. Ich obecność w Ziemi Świętej stoi pod znakiem zapytania. Upadają ich firmy rodzinne, nastawione do tej pory na obsługę pielgrzymów (hotele, restauracje i przedsiębiorstwa transportowe). Wielu z nich emigruje do USA czy Australii. Ci, którzy zostali na miejscu, próbują utrzymywać się głównie z wyrobu dewocjonaliów z drzewa oliwnego, a i tutaj muszą konkurować z tym, co mają do zaproponowania muzułmanie i Żydzi.

„Sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej staje się z dnia na dzień coraz gorsza. Od 2 lat nie było tam pielgrzymów” – alarmuje ks. Paweł Antosiak z polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Tłumaczy, że Palestyna, na skutek muru wybudowanego przez Izrael, ale również w związku z covidem, jest „całkowicie odcięta od reszty świata”.

Podziel się cytatem

Reklama

PKWP, by wesprzeć nasze Siostry i naszych Braci w Ziemi Świętej, kontynuuje kampanię pod hasłem „S.O.S. dla Ziemi Świętej”. „Oni przesyłają do nas szopki, figurki, a my – rozprowadzając je – dajemy utrzymanie 60 rodzinom chrześcijańskim z Betlejem i okolic” – wyjaśnia ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Reklama

Biuro Prasowe PKWP Polska

Wyroby przygotowane przez chrześcijan z Betlejem można nabyć w sklepie internetowym: pkwp.org/sklep. Produkty dostępne są również w biurach regionalnych PKWP w całej Polsce: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie. Oddźwięk, z jakim już teraz spotyka się tegoroczna kampania „S.O.S. dla Ziemi Świętej”, jest bardzo duży. Każdego dnia w sklepie internetowym realizowane są setki zamówień. „Wielu księży czy katechetów wykorzystuje różańce wykonane przez chrześcijan, za co dziękujemy” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło. „Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy już złożyli zamówienia, wspomogli naszą akcję” – podkreśla ks. Paweł Antosiak z PKWP.

Wśród osób, którym papieskie stowarzyszenie pomaga w Ziemi Świętej, są niepełnosprawni. „Oni poza prostymi czynnościami, nie byliby w stanie zarobić na swoje życie” – wyjaśnia ks. prof. Cisło. Dodaje, że PKWP daje takim osobom pracę. Wyjaśnia, że chrześcijanie muszą „pociąć drewno na cienkie deseczki, dokładnie wycięty i oszlifowany musi być każdy koralik”. „To ciężka praca. Kobiety nawlekają wycięte koraliki na sznurek” – podkreśla dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Reklama

Alarmuje, że najprostszym rozwiązaniem, bez pracy, staje się ucieczka. Przypomina, że to od nas zależy, czy pomożemy ostatnim świadkom Chrystusa w Betlejem, pozostać w swojej rodzinnej ziemi. „Oni nie chcą żebrać. Chcą pracować. Dajmy im pracę” – podsumowuje ks. prof. Cisło.

Biuro Prasowe PKWP Polska

Podziel się:

Oceń:

2021-12-03 11:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prześladowania chrześcijan: gorzej w Chinach, terroryści migrują

Prześladowania chrześcijan w świecie bynajmniej nie słabną. Pomimo podpisanych porozumień komunistyczne Chiny zaostrzają politykę względem wyznawców Chrystusa. Islamscy terroryści pokonani w Syrii i Iraku migrują do innych krajów. Mapa prześladowań poszerza się o nowe regiony. Dziś niemal 300 mln chrześcijan żyje w krajach, gdzie ich wiara jest prześladowana.

Więcej ...

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Więcej ...

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Kościół

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...