Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: nasza modlitwa jest nieocenionym darem

Maciej Orman/Niedziela

– Nasza modlitwa, odmówiona w skupieniu i przed ukrzyżowanym Zbawicielem, jest nieocenionym darem, który dostrzega Bóg – powiedział w Środę Popielcową abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, która zainaugurowała modlitwę w kościołach stacyjnych miasta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szczególną intencją Eucharystii była modlitwa o pokój na Ukrainie.

– Przychodzimy dzisiaj do naszych kościołów, by doświadczalnie dotknąć całej ludzkiej biedy poprzez znak popiołu na naszych czołach i na głowie – podkreślił w homilii abp Depo. Zwrócił uwagę, że gromadzimy się na liturgii eucharystycznej, „aby odnowić trzy relacje, które nas tworzą: relację z Bogiem, z bliźnim i ze sobą samym”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Środa Popielcowa w częstochowskiej archikatedrze

Metropolita częstochowski wskazał, że pierwsza odnowa nie może się ograniczyć do ubolewania nad grzesznością i nędzą człowieka. Przypomniał słowa z pierwszego czytania z księgi proroka Joela: „Nawróćcie się do Pana, Boga waszego, całym sercem! Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty! On bowiem jest miłosierny i bogaty w łaskę, i lituje się nad niedolą”. Dodał, że „dostrzeżenie zła i nazwanie go po imieniu to tylko dobry początek zadania, jakie nas czeka”. W tym kontekście zaznaczył, że słowa z Ewangelii według św. Marka: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”, wypowiadane często podczas obrzędu posypania głów popiołem, są wezwaniem do uwierzenia Chrystusowi, oraz do przyjęcia i zrealizowania w życiu Jego programu.

Maciej Orman/Niedziela

– W tym samym duchu wiary słyszeliśmy słowa św. Pawła Apostoła z Drugiego Listu do Koryntian: „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem! Współdziałając zaś z Chrystusem, napominamy was, abyście nie przyjmowali na próżno łaski Bożej” – kontynuował abp Depo.

Zwrócił uwagę, że „druga odnowa to droga odpowiedzialnych spotkań z drugim człowiekiem”, która powinna się rozpoczynać od modlitwy wolnej „od postaw i gestów teatralnych”, przed którą Chrystus przestrzega w Ewangelii według św. Mateusza. – Nasza modlitwa, odmówiona w skupieniu i przed ukrzyżowanym Zbawicielem, jest nieocenionym darem, który dostrzega Bóg – podkreślił metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

– Wpatrując się w tych dniach Wielkiego Postu w sposób szczególny w krzyż Jezusa Chrystusa i Jego przebite Serce, łączymy się z naszymi cierpiącymi i ginącymi braćmi i siostrami na Ukrainie i na całym świecie prześladowanym za wiarę, z nadzieją na ostateczne zwycięstwo i pokój – powiedział abp Depo.

Reklama

Przytoczył również wiersz Leszka Długosza napisany w lutym 2014 r. w związku z sytuacją na Majdanie, który pozostaje aktualny: „Roześlijmy wici po Ziemi/I do Nieba.../Że oni tam w potrzebie/- Oni tam w paszczy Lewiatana/ Ukraińcy w Kijowie, na Majdanie/ Usiłują się wyrwać/ - Ocalić/ W ten wieczór walki na śmierć/ - O życie/ Krew płynie placem/ I ulicami Miasta/ My, którzy spośród Innych walkę tę lepiej/Znamy/Wstańmy/Zróbmy najwięcej ile możemy (...)/To przecież tylko trochę dalej/-Blisko każdego z nas”.

Maciej Orman/Niedziela

Mówiąc o odnowie relacji z samym sobą, metropolita częstochowski zacytował fragment felietonu Witolda Gadowskiego pt. „A jednak wojna...” z najnowszego numeru Tygodnika Katolickiego „Niedziela”: „Czeka nas teraz powódź (...) ludzi uciekających przed śmiercią, chłodem i głodem. Musimy wyjść z ciasnych ram egoizmu i na miarę naszych możliwości im pomóc. To będzie wielki sprawdzian człowieczeństwa i wiary Polaków! Właśnie teraz nadszedł moment, w którym możemy – sami przed sobą – odpowiedzieć na pytanie: (...) czy potrafisz być człowiekiem dla innego, niekoniecznie ci bliskiego, którego wojna pozbawiła wszystkiego?”.

– Pascha, ku której dziś ponownie zaczynamy iść, oznacza najpierw zrzucenie z siebie starego człowieka, uwikłanego w grzech budowania swojego życia poza Bogiem i wbrew Bogu, by móc potem powstać z Chrystusem do nowego życia w dzień Jego zmartwychwstania – tłumaczył abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

– Te nasze trzy drogi odnowy niech staną się duchowym listem wiary pisanym codziennie do Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego nie atramentem historii, ale modlitwą o miłosierdzie nad światem, o przemianę sumień i czyny miłosierdzia wobec potrzebujących – zachęcił.

Reklama

– Dziś, po przekroczeniu progu Wielkiego Postu, wyznajemy, że to Chrystus jest najwyższym sensem ludzkiej historii i człowieka, i woła wciąż (...): Sursum corda! W górę serca! Trzymajmy je przy Bogu – zakończył metropolita częstochowski.

Po homilii miał miejsce obrzęd posypania głów popiołem.

Maciej Orman/Niedziela

W liturgii uczestniczyła Kapituła Częstochowskiej Bazyliki Archikatedralnej. Śpiewał chór Basilica Cantans.

Środa Popielcowa była pierwszym dniem modlitwy w kościołach stacyjnych Częstochowy, które wyznaczył abp Wacław Depo. Zakończy się ona w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Codziennie jedna ze świątyń stanie się stacją szczególnej modlitwy za Kościół częstochowski. Miejscem pielgrzymek mieszkańców miasta, członków ruchów, stowarzyszeń i bractw katolickich będzie 50 kościołów na terenie Częstochowy. Po raz pierwszy kościoły stacyjne w Częstochowie abp Wacław Depo ogłosił w 2019 r.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2022-03-02 20:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

70. rocznica powołania kapituły katedralnej w Częstochowie

Maciej Orman/Niedziela

– Naszym zadaniem jest ufna modlitwa o miłosierdzie Boże i pełnię radości życia wiecznego dla nich – powiedział abp Wacław Depo, którego 16 lutego przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie w intencji zmarłych biskupów i kanoników Kapituły Częstochowskiej Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa w 70. rocznicę jej powołania.

Więcej ...

Papież zachęca Polaków do obrony życia ludzkiego

2024-05-15 11:03

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

O potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci przypominał Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45
Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania