Reklama

Kościół

Abp Gądecki: zdecydowanie potępiamy atak na ludność cywilną na Ukrainie

Abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Zdecydowanie potępiamy atak na ludność cywilną na Ukrainie – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki po 391. Zebraniu Plenarnym KEP. Dziękując wiernym za otwartość na uchodźców i społeczną mobilizację, zwrócił uwagę na koniczność wypracowania pomocy długofalowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie wtorkowej konferencji prasowej przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki oświadczył, że Kościół w Polsce zdecydowanie potępia atak na ludność cywilną na Ukrainie". Wskazał, że "odpowiedzialni za agresję przeciwko państwu i narodowi ukraińskiemu powinni jak najszybciej wstrzymać działań wojenne i podjąć wysiłki zmierzające do zawarcia sprawiedliwego pokoju".

Abp Gądecki poinformował, że otrzymał odpowiedź na list w sprawie zażegnania widma wojny, skierowany 14 lutego m.in. do prawosławnego patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Otrzymałem odpowiedź od patriarchy Cyryla za pośrednictwem abpa Hilariona" – powiedział abp Gądecki. Wyjaśnił, że w liście tym "nawiązywano do tego, że istnieje wieczne przymierze krwi wiary Rosji i Ukrainy, że jeżeli biskupi polscy chcą zrobić coś dobrego, to niech odwodzą polskich polityków od agresywnych wypowiedzi na temat Rosji i sytuacji obecnej wojny".

Przewodniczący KEP wystosował też 2 marca list tylko do patriarchy moskiewskiego. Prosił w nim, by zaapelował do prezydenta Rosji o zaprzestanie wojny z narodem ukraińskim.

Podziel się cytatem

Reklama

"Na ten list nie dostałem do dziś odpowiedzi" – poinformował abp Gądecki. Dodał, że "kazanie Cyryla o metafizycznym kształcie wojny daje wystarczające wyjaśnienie jego poglądów na całą sytuację".

Reklama

Dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki powiedział, że pomoc Kościoła uchodźcom oraz Ukrainie jest wielopłaszczyznowa i długofalowa. Poinformował, że w niedzielę poprzedzająca Środę Popielcową i tego dnia zbiórka do puszek przyniosła 32 mln 514 tys. zł.

"To rekordowa zbiórka, świadcząca o tym, że jesteśmy bardzo zaangażowani jako Kościół – bo Kościół to przede wszystkim wierzący – w pomoc Ukrainie i uchodźcom" – wskazał. Podał też, że Caritas wysłał na Ukrainę 147 tirów i 181 busów z pomocą.

Abp Gądecki wyraził wdzięczność Polakom za ich otwartość na uchodźców i społeczną mobilizację. Zaznaczył, że "wielu uciekających przed wojną znalazło schronienie w polskich rodzinach, w ośrodkach diecezjalnych i parafialnych, żeńskich i męskich wspólnotach zakonnych".

"W archidiecezji poznańskiej kilkudziesięciu proboszczów odpowiedziało na apel i przyjęło uchodźców do plebani oraz budynków parafialnych. Mamy ich także ulokowanych w instytucjach diecezjalnych, np. w domach rekolekcyjnych" – powiedział abp Gądecki.

Wraz z napływem uchodźców zwiększyła się także liczba wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce – zwrócił uwagę biskup greckokatolicki Włodzimierz Juszczak. Zaznaczył, że we wszystkich parafiach i wspólnotach prowadzone są zbiórki finansowe i rzeczowe. Poinformował, że część darów wysyłana jest na Ukrainę.

Abp Gądecki przyznał, że "na krótki dystans łatwo jest przyjąć ludzi, ale wyżywić ich przez dwa miesiące czy w dłuższym czasie na pewno będzie problematyczne". Wspomniał, że "jedna trzecia uchodźców zostaje u swoich krewnych i znajomych w Polsce, jedna trzecia wyjeżdża na Zachód i jedna trzecia nie ma żadnego oparcia, w związku z tym będzie go szukała".

Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko zaznaczył, że "w pierwszym rzędzie za uchodźców odpowiedzialne jest państwo, potem samorządy, następnie organizacje pozarządowe, w tym struktury parafialne oraz inne instytucje społeczne". "Ten schemat się spisuje" – ocenił.

Reklama

Wskazał, że propozycje Kościoła w sprawie pomocy długofalowej uchodźcom można opisać czterema czasownikami: przyjąć, ochronić, promować i integrować. "Nie ma dzisiaj parafii, która by nie pomagała uchodźcom" – stwierdził bp Zadarko.

Ocenił, że przygotowana przez rząd specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy jest fundamentem do prowadzenia działań pomocowych. "Opieka medyczna, dostęp do edukacji, a następnie do rynku pracy, to trzy filary, które gwarantują poczucie bezpieczeństwa" – powiedział duchowny.

Podziel się cytatem

Reklama

Abp Gądecki powiedział, że pewną trudnością może być mentalność Ukraińców, którzy kierują się do wielkich miast, uznając "wioski za miejsce najuboższe, gdzie panuje totalna bieda". Tymczasem "akurat tam można znaleźć pracę, podczas gdy w wielkich miastach tej pracy często nie ma" – powiedział przewodniczący KEP.(PAP)

Reklama

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ ktl/ kkr/ ak/ joz/

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2022-03-15 18:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: przesłanie życia abp. Szczęsnego Felińskiego jest wciąż aktualne

Wczytujmy się w Objawienie Boskie, aby je wcielić w siebie i przejąć się jego
duchem – przypominał św. Zygmunt Feliński

Archiwum Sióstr RM

Wczytujmy się w Objawienie Boskie, aby je wcielić w siebie i przejąć się jego duchem – przypominał św. Zygmunt Feliński

„Abp Zygmunt Szczęsny Feliński posiadał dalekowzroczną wizję przyszłości, nie lekceważył bieżącej sytuacji, potrafił powiedzieć rodakom rzeczy trudne, nie obnosząc się ze swoją wyższością moralną. Jego przesłanie życia jest wciąż aktualne, ponieważ także dzisiaj nasza wiara musi dojrzewać wśród ciężkich prób, także dzisiaj trzeba być przygotowanym na złożenie ofiary ze swojego życia zwłaszcza wtedy, kiedy się jest przywódcą duchowym” – mówił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem: Zwiastowanie

2024-07-05 10:53
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...