Reklama

Konflikty zbrojne

Abp Gallagher w Kijowie: oby wspólne wysiłki całego świata położyły kres zniszczeniu i śmierci

Abp Paul Gallagher i Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba

PAP/SERGEY DOLZHENKO

Abp Paul Gallagher i Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba

Mam nadzieję, że wspólne wysiłki całego świata położą wkrótce kres zniszczeniu i śmierci - mówił abp Paul Gallagher podczas konferencji prasowej, kończącej jego spotkanie z Dmytro Kułebą.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy treść wystąpienia Sekretarza ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami abp. Paula Gallaghera podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Ministrem Spraw Zagranicznych Dmytro Kułebą:

Przybyłem do Kijowa na zaproszenie J.E. Pana Dmytro Kułeby, Ministra Spraw Zagranicznych, któremu składam najszczersze podziękowania. Wizyta ta planowana była już od dłuższego czasu, jednak kilka przeszkód, zwłaszcza natury zdrowotnej, w trakcie [pandemii - przyp. KAI] COVID, uniemożliwiało ją.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasach pokoju głównym przedmiotem wizyty byłyby pozytywne aspekty bilateralnych relacji pomiędzy Stolicą Apostolską a Ukrainą, zwłaszcza że trwający rok 2022 wyznacza 300-lecie naszych stosunków dyplomatycznych. Nawiązane 8 lutego 1992 r., nasze Relacje przebiegały pozytywnie przez cały ten czas, ale też stawały się coraz bardziej intensywne, zwłaszcza w ostatniej dekadzie. Ograniczając się w tym momencie do kilku ostatnich lat, chciałbym podkreślić, że Stolica Apostolska spogląda na nie z wielką satysfakcją, a odznaczały się one wzajemnym zaufaniem i zrozumieniem. Regularne wzajemne wizyty na wysokim szczeblu, takie jak wizyta Prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego 8 lutego 2020 r. i p. Denysa Szymhala 25 marca 2021 r., jak również [wizyta - przyp. KAI] J.E. kard. Sekretarza Stanu Pietro Parolina, w tej stolicy w dn. 23-25 sierpnia 2021 r.z okazji 30-lecia niepodległości Ukrainy są tego wymownym dowodem.

Reklama

Oprócz tych wizyt, jest też wymiana listów i rozmów telefonicznych pomiędzy Ojcem Świętym a Prezydentem Zełeńskim, która nabrała jeszcze większego znaczenia w smutnym kontekście wojny w Donbasie w ostatnich kilku latach i obecnego konfliktu na szeroką skalę na Ukrainie.

Moja wizyta ma na celu okazanie bliskości Stolicy Apostolskiej i Papieża Franciszka wobec narodu ukraińskiego, zwłaszcza w kontekście agresji Rosji przeciwko Ukrainie. I zapewniam Państwa, że zarówno Ojciec Święty, jak i jego najbliżsi współpracownicy, w tym także ja, ogromnie cierpią z powodu wielu śmierci, wszelkiego rodzaju przemocy, niszczenia miast i infrakstruktur, rozdzielenia tak wielu rodzin i milionów osób przesiedlonych oraz uchodźców.

Dochodzi do tego to, co moglibyśmy nazwać "ograniczeniem" naszych ludzkich starań znalezienia natychmiastowych sposobów zakończenia tego pozbawionego sensu konfliktu. Wiara w Boga i w ludzkość przymusza nas jednak do bycia wytrwałymi w dążeniu do pokoju poprzez modlitwę, słowa i uczynki i do tego, abyśmy nie poddawali się przedwcześnie wobec ogromnych wyzwań. Moja wizyta jest kontynuacją szczególnej uwagi Ojca Świętego wobec Ukrainy, którą okazał, wysyłając swego Jałmużnika kard. Konrada Krajewskiego i kard. Michaela Czernego, prefekta Dykasterii ds. Służby na rzecz Integralnego Rozwoju Ludzkiego [tłumaczenie nazwy Dykasterii ds. Promocji Integralnego Rodzaju Ludzkiego, wg nowej Konstytucji Apostolskiej Praedicate Evangelium, zgodne z używaną już wcześniej nazwą włoską - przyp. KAI].

Reklama

Dzisiejsze spotkanie z J.E. Ministrem Kułebą oraz innymi przedstawicielami władz Narodu na szczeblach miejskim i rzadowym, podobnie jak spotkanie z niektórymi Przedstawicielami Religijnymi i tymi, szczególnie ciężko doświadczonymi przez [trwający - przyp. KAI] konflikt, pozwalają mi dotykać ran ukraińskiego narodu, i usłyszeć jego żarliwe błaganie o pokój. Dziś rano odwiedziłem trzy spośród najbardziej umęczonych miejscowości: Vorzel, Buczę oraz Irpień. Z drugiej zaś strony zakończone przed chwilą spotkanie z Ministrem pozwoliło nam skupić uwagę na sytuacji Narodu, kiedy koncentrujemy się na przywróceniu pokoju.

W odniesieniu do tego ostatniego, Stolica Apostolska ponawia zapewnienie, tak jak zawsze to czyniła, o swojej gotowości do wsparcia prawdziwego procesu negocjacji, upatrując w nim właściwej drogi ku sprawiedliwemu i trwałemu rozwiązaniu.

Na koniec, podczas gdy zatroskani oczekujemy czasów pokoju, dzięki obecności i działaniu Kościół Grecko i Rzymskokatolickiego, podobnie jak związanych z nimi instytucji, takich jak Caritas, i w harmonii z wysiłkami innych Kościołów i organizacji religijnych, podejmowane są wysiłki, by wychodzić naprzeciw duchowym i materialnym potrzebom ludności, zarówno tym pilnym, jak i długotrwałym.

Podsumowując, zapewniam ponownie o mojej wdzięczności wobec władz ukraińskich, a także składam serdeczne podziękowania Kościołowi katolickiemu oraz innym kościołom i organizacjom religijnym, dziękując za ich zaangażowanie na rzecz pokoju i solidarności, trwając w nadziei, że znajdą wsparcie, którego tak rozpaczliwie potrzebują oraz, że wspólne wysiłki całego świata położą wkrótce kres zniszczeniu i śmierci. Dziękuję za waszą serdeczną uwagę.

Podziel się:

Oceń:

2022-05-20 19:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gallagher: każde ludzkie życie ma wewnętrzną wartość i nienaruszalną godność

Vatican Media

Stolica Apostolska przypomina, że kara śmierci jest „niedopuszczalna, ponieważ stanowi atak na nienaruszalność i godność osoby” - mówił abp Paul Gallagher, watykański sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi, podczas odbywającej się co dwa lata dyskusji panelowej na temat kary śmierci. Dyskusja odbyła się podczas 58. sesji zwyczajnej Rady Praw Człowieka w Genewie.

Więcej ...

Pierwszy obraz Leona XIV

2025-05-17 12:12

Vatican Media

Papież Leon XIV na tle katedry Santa María w Chiclayo w Peru, gdzie był biskupem – tak wygląda pierwszy obraz nowego Papieża, który namalowała Mercedes Fariña, artystka pochodząca z Argentyny, która malowała także portrety Papieża Franciszka.

Więcej ...

I edycja Kongresu Karola Wojtyły

2025-05-17 20:15

plakat organizatorów

Już w najbliższy poniedziałek, 19 maja rozpoczyna się I edycja Kongresu Karola Wojtyły, zatytułowana: „Ku pełniejszemu rozumieniu osoby ludzkiej. Karola Wojtyły ewolucja myślenia o człowieku”. Organizatorzy zapraszają!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Wiara

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Leon XIV

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Kościół

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

Leon XIV

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim