Reklama

Europa

W Ukrainie przebywa delegacja episkopatu Niemiec

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Przebywającą od 1 czerwca z kilkudniową wizytą w Ukrainie delegację Niemieckiej Konferencji Biskupów powitał 2 bm. w soborze katedralnym Zmartwychwstania Chrystusowego w Kijowie zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp Swiatosław Szewczuk. 4-osobowej delegacji przewodniczy biskup Augsburga Bertram Meier, stojący na czele Komisji episkopatu ds. kontaktów z Kościolem powszechnym (Weltkirche).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając gości z Niemiec arcybiskup większy kijowsko-halicki nazwał "małym cudem" fakt, iż "obecnie, po ciężkim okresie oblężenia rosyjskiego, wszyscy przyjeżdżają do Kijowa niczym do duchowej stolicy świata". Podkreślił, że to "właśnie biskupi katoliccy w różnych krajach od początku pełnowymiarowej agresji rosyjskiej zajęli jasne stanowisko proukraińskie". Dodał, że w Niemczech biskupi katoliccy "są proroczym głosem przed narodem i światem politycznym" swego kraju.

"Dziękujemy za waszą obecność, za waszą wizytę. W imieniu obecnych tutaj ludzi wyrażam naszą wdzięczność wam, braciom biskupom i wszystkim katolikom w Niemczech za wasze poparcie i współpracę. Witajcie na Ukrainie" – powiedział zwierzchnik UKGK, zwracając się do gości, a zwłaszcza do bp. Meiera, który wraz z nim koncelebrował liturgię w święto Wniebowstąpienia Pańskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie nabożeństwa głos zabrał przewodniczący delegacji niemieckiej. Zapewnił, że on i pozostali jej członkowie przybyli na Ukrainę z wielką radością a sam ich przyjazd ma podwójne znaczenie. "Przede wszystkim jest to wizyta solidarności, gdyż jesteśmy braćmi w biskupstwie, zjednoczonymi wokół następcy apostoła Piotra. A ponieważ nie jesteśmy politykami, lecz przede wszystkim ludźmi wierzącymi, to nasza solidarność polega na tym, aby wspierać siebie nawzajem na duchu i podtrzymywać modlitewnie" – wyjaśnił biskup augsburski. Dodał, że "jesteśmy razem tymi dwoma płucami jedynego Kościoła Chrystusowego", przywołując słowa św. Jana Pawła II, iż Kościół katolicki oddycha dwoma płucami, czyli tradycjami zachodnią i wschodnią.

Jednocześnie hierarcha zaznaczył, iż Kościół katolicki w Niemczech jest bogaty i chce podzielić się tym, co ma. Za pośrednictwem takich struktur – swoich i międzynarodowych – jak "Renovabis", Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Caritas Internationalis i wiele innych wspiera różne projekty na Ukrainie.

Reklama

"Ale nie pieniądze ani finanse są najważniejsze, ale to, że wasz Kościół jest szkołą duchowości. I my przyjeżdżamy z Niemiec do was, aby nauczyć się głębi wiary i życia duchowego" – mówił dalej bp Meier. Podkreślił, że pierwszej lekcji "udzielaja nam wasi księża" i dodał, że "dziś w czasie śniadania rozmawialiśmy o tym, jak ważna jest obecność kapłanów wśród swego narodu, szczególnie w czasie wojny". Jest to bardzo mocne przesłanie, gdy wszyscy uciekają, a księża pozostają i przebywają ze swym narodem" – zauważył gość z Niemiec. Podziękował kapłanom za to świadectwo.

Podkreślił ponadto rolę katedry kijowskiej, która – jak powiedział – służy nie tylko do celów liturgicznych, ale w czasie najgorszych chwili była schronieniem i schronem dla ludzi szukających ratunku przed bombami rosyjskimi.

"Dziękujemy wam za wasze świadectwo męstwa i wiary chrześcijańskiej. Przyjechaliśmy tutaj, aby uczyć się od was. I będziemy bardzo zadowoleni, jeśli będziemy mogli wam pomóc" – podsumował swą wypowiedź bp B. Meier. "Z całego serca życzę wam pokoju, pokoju w waszych sercach, wspólnotach kościelnych, a przede wszystkim pokoju dla całego kraju. Niech Bóg was wszystkich błogosławi!" – zakończył mówca.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-06-02 20:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kolejna rozmowa prezydenta Ukrainy z papieżem Franciszkiem

Papież Franciszek odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy. - Rozmawiałem z papieżem. Informowałem go o agresji Rosji na Ukrainę, o jej strasznych zbrodniach. Jestem wdzięczny papieżowi za jego modlitwy za Ukrainę. Nasz naród potrzebuje wsparcia światowych przywódców duchowych, którzy powinni przekazać światu prawdę o aktach grozy popełnionych przez agresora na Ukrainie – napisał na komunikatorze Twitter Wołodymyr Zełenski.

Więcej ...

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją wszechmoc

2024-06-04 13:14
Mozaika, Sant’Apollinare Nuovo, VI w.

źródło: wikipedia.org

Mozaika, Sant’Apollinare Nuovo, VI w.

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 1-8.

Więcej ...

Odnaleźć siebie

2024-07-04 01:08

Br. Kacper Grabowski CSsR

- Tutaj naprawdę doświadczamy, że jesteśmy w domu naszej ukochanej niebieskiej Matki - mówił ks. Maciej Knapik.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Spraw, o Panie, abym nie był niedowiarkiem, lecz wierzącym

Wiara

Spraw, o Panie, abym nie był niedowiarkiem, lecz wierzącym

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Wiara

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...