Reklama

Kościół

Biskup opolski o „strasznej biedzie” braku powołań

Karol Porwich/Niedziela

O niedostatku powołań kapłańskich i zakonnych w diecezji opolskiej pisze w odezwie do diecezjan bp Andrzej Czaja. „Dopadła nas jedna straszna bieda” - przyznaje biskup informując, że w tym roku nie zdoła obsadzić personalnie wszystkich parafii i dlatego sześć zostanie połączonych z innymi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Czaja informuje diecezjan, że w najbliższą sobotę, 4 czerwca, ośmiu diakonów przyjmie w katedrze opolskiej sakrament święceń prezbiteratu. Będą to absolwenci Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Zachęca też do modlitwy, by nowi kapłani „nie ulegali duchowości świata i wiodąc święte życie, pociągali ludzi do Boga”.

Jednocześnie biskup dzieli się z diecezjanami trudną, jak przyznaje, wiadomością. „ W całym dzisiejszym dostatku życia na Śląsku Opolskim dopadła nas jedna straszna bieda – wielki niedostatek powołań kapłańskich i zakonnych!” – pisze duchowny. W murach opolskiego seminarium jest zaledwie 28 kleryków diecezji opolskiej, 14 z gliwickiej i jeden kleryk z Togo, w Afryce. Biorąc pod uwagę fakt, że do święceń dochodzi połowa kleryków, można przyjąć, że do

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

roku 2027 w diecezji opolskiej przybędzie 14 kapłanów – pisze bp Czaja.

Autor odezwy zaznacza jednocześnie, że ze względu na ukończenie 75 roku życia do 2030 roku odejdzie na emeryturę 72 kapłanów, niektórzy kapłani mogą wcześniej umrzeć, innym stan zdrowia nie pozwoli na dalsze posługiwanie. Nie można

też wykluczyć, że ktoś odejdzie z szeregów kapłańskich.

Bp Czaja przyznaje, że biorąc pod uwagę stan personalny duchowieństwa, nie zdoła obsadzić personalnie wszystkich parafii, dlatego 6 zostanie połączonych z innymi. W związku z tym wierni dwóch parafii będą musieli „dzielić się” jednym proboszczem, co przyniesie pewien uszczerbek dla życia i funkcjonowania parafii, m.in. zmniejszenie liczby Mszy św.

W związku z tą sytuacją, zaznacza biskup opolski, pojawia się konieczność większego zaangażowania wiernych świeckich w życie parafialne. „Kapłanów proszę, aby się więcej otwarli na swoich wiernych, bardziej weszli w dialog i w bezpośrednich relacjach formowali i przygotowywali wielu do podejmowania różnych posług we wspólnocie parafialnej” – zachęca bp Czaja. Jednocześnie prosi wiernych o jak najwięcej zaangażowania w budzenie świadomości, że wszyscy, wraz z duchownymi, są Kościołem i że dobre funkcjonowanie i rozwój parafii jest wspólną odpowiedzialnością.

Reklama

W dzisiejszym wywiadzie dla KAI bp Andrzej Czaja wskazuje na konieczność zintensyfikowania modlitwy o powołania. Zwraca uwagę, że także w parafiach występuje dystans wobec księży. „Przyczyniły się do tego nasze grzechy, ale także sposób interpretowania działań Kościoła przez część mediów, które widzą w Kościele tylko to, co złe, dobro przemilczając” – uważa biskup opolski.

„Młodym ludziom trudno odczytać powołanie, bo oni żyją często w takim rozgardiaszu, że niełatwo im wołanie Boga usłyszeć” – stwierdził bp Czaja. Jego zdaniem wśród przyczyn kryzysu powołań jest także duchowy kryzys ducha wielu chrześcijan i uleganie duchowi świata. „Ta duchowość wyrasta z mentalności konsumpcyjnej i przejawia się m.in. tym, że gonimy za zaspokajaniem tylu różnych potrzeb, że potrzeby duchowe, życie otrzymane na chrzcie umierają, są coraz bardziej zabijane” – tłumaczy biskup opolski.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-03 14:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wsłuchać się w głos Dobrego Pasterza

„Głos Mistrza z Nazaretu nie milknie od wieków” – te słowa wyczytałem w Niedzieli ponad 20 lat temu. Powracam do nich w Niedzielę Dobrego Pasterza w rozmowie z ks. Dariuszem Babiakiem, diecezjalnym referentem duszpasterstwa powołań.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli