Reklama

Niedziela Przemyska

Abp Michalik konsekrował ołtarz w jednym z najstarszych kościołów Przemyśla

Krzysztof Mruk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Józef Michalik dokonał dziś konsekracji ołtarza w kościele pw. Świętej Trójcy – jednej z najstarszych świątyń w Przemyślu. – Nie żałujmy Chrystusowi naszej miłości i czasu, bo On nam wszystko oddał – zachęcał metropolita przemyski. W czasie Mszy św., połączonej z udzieleniem sakramentu bierzmowania, wskazywał również na ogromną rolę Ducha Świętego w życiu człowieka.

W homilii abp Michalik zwrócił uwagę, że człowiek przez całe swoje życie się zmienia, „dojrzewa w mądrości i cnotach albo rozkłada się, staje się gorszy”. – Zależy kogo słucha, Ducha Świętego, Chrystusa, czy podszeptów złego ducha – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja wskazywał, że Duch Święty został posłany, aby przemieniać ludzkie serca. – Bierzmowanie, każdy sakrament, jest działaniem Ducha Świętego. Dzięki Duchowi Świętemu w czasie Mszy św. uobecnia się ofiara krzyżowa Chrystusa, Ciało Chrystusa jest rzeczywiście obecne na ołtarzu. To Duch Święty sprawi, że nasze serce się przemieni, że jako ludzie się przemienimy – mówił.

Metropolita przemyski zachęcał, aby przemieniać się razem z Chrystusem. – On pokonał grzech w nas, pokonujmy i my razem z Nim to, co złe. Nie żałujmy Chrystusowi miłości naszej, bo On nam wszystko oddał. Nie żałujmy Chrystusowi naszego czasu, wysiłku pokonywania siebie – zachęcał abp Michalik.

Zwracając się do bierzmowanej młodzieży, powiedział, że „wielkość człowieczeństwa i chrześcijaństwa” staje przed nimi otworem, a współpracując z Duchem Świętym, ich życie będzie szlachetne do końca, bo będą mogli oprzeć się na Chrystusie.

– Prawdziwe to? Możliwe? Czy to tylko takie piękne słowa? – pytał metropolita przemyski. Za wzór wskazał bł. Jana Pawła II, „człowieka z południa Polski”, który osiągnął pełnię człowieczeństwa, które rozwinął heroicznie. – Niech się wstawia za nami na drodze naszej przemiany – zakończył swoją homilię abp Michalik.

Reklama

Kościół pw. Świętej Trójcy w Przemyślu uchodzi za najstarszy zabytek w zasańskiej części miasta i jedną z najstarszych świątyń w całym Przemyślu. Historia tego późnobarokowego kościoła sięga połowy XVIII w. Zawiera on wiele cennych zabytków, z których jednym z najciekawszych jest polichromia ścienna wykonana w latach 80. XVIII w. przez Stanisława Stroińskiego. Poświęcone dziś ołtarz eucharystyczny, chrzcielnica i ambona Słowa Bożego, wykonane zostały w grudniu ub.r. W całości zostały sfinansowane z ofiar wiernych.

Przy kościele funkcjonuje również klasztor sióstr benedyktynek.

Z budową kościoła wiąże się pewna legenda. O jego powstanie wystarały się, mające w tym miejscu swój klasztor, siostry benedyktynki, a sporą sumę pieniędzy przeznaczył w 1748 r. wojewoda kijowski Franciszek Ksawery Potocki. Według podań, przedwcześnie zmarła żona Potockiego Anna, ukazywała się po swojej śmierci jednej z zakonnic przemyskiego konwentu benedyktynek, żądając od niej wybudowania nowego kościoła. Wieść o tym dotarła do Franciszka Potockiego, który cierpiał w tym czasie wyrzuty sumienia z powodu skazania na śmierć swojej synowej Gertrudy Komorowskiej. I to właśnie, zadośćuczynienie za swój grzeszny uczynek, skłonić go miało do wyłożenia znacznej kwoty na budowę nowego kompleksu klasztornego na Zasaniu.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-16 18:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowy ołtarz

Niedziela legnicka 33/2022, str. II

Projekt kamiennego ołtarza dla katedry

Archiwum parafii

Projekt kamiennego ołtarza dla katedry

Zamiast drewnianego będzie kamienny. Katedra to główna świątynia diecezji i miasta.

Więcej ...

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

2024-05-16 15:04

Monika Książek/Niedziela

W związku z doniesieniami medialnymi, zgodnie z którymi Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zakazał urzędnikom eksponowania symboli religijnych związanych z określoną religią czy wyznaniem w przestrzeni, np. na ścianach, na biurkach, należy przypomnieć o podstawowym prawie każdego człowieka, które posiada dlatego, że jest człowiekiem, bez względu na to czy jest ochrzczony czy nie.

Więcej ...

Turniej WTA w Rzymie - Świątek awansowała do finału

2024-05-16 18:27
Ida Świątek

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Ida Świątek

Iga Świątek awansowała do finału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Liderka światowego rankingu tenisistek w półfinale wygrała z rozstawioną z "trójką" Amerykanką Coco Gauff 6:4, 6:3.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania