Reklama

Kościół

Michał Archanioł. Dzieje kultu i duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Książka „Michał Archanioł. Dzieje kultu i duchowość” jest długo wyczekiwaną publikacją. Stanowi ona drugą część wydanej dziesięć lat temu, cieszącej się dużą popularnością monografii: „Święty Michał Archanioł. Zagadnienia teologiczne”, pod redakcją Herberta Oleschko.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tym razem ten sam Autor wraz z ks. Krzysztofem Pelcem CSMA, zebrali prace kilkunastu pisarzy, którzy przedstawiają rozwój kultu Świętego Michała Archanioła w dziejach całego chrześcijaństwa, skupiając uwagę na różnych częściach świata i Europy. Szczególnie cennym wkładem jest opis historii kultu Św. Michała w Polsce.

Drugą część publikacji stanowi zarys duchowości związanej z Archaniołem Michałem. Znajdziemy tu odniesienia m.in. do nauczania, liturgii, hymnografii oraz objawień anielskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z całą pewnością książka ta wypełnia lukę w polskiej literaturze angelologicznej i jest ciekawą pozycją dla badaczy zagadnienia, ale także ważną lekturą dla wszystkich interesujących się wciąż niesłabnącym kultem i duchowością związanych ze Świętym Michałem Archaniołem.

 

Oto fragment książki:

Najstarsze sanktuarium Św. Michała Archanioła 

Największy ośrodek kultu św. Michała w Bizancjum znajdował się nieopodal Konstantynopola, na północnych obrzeżach stolicy i był znany jako miejsce objawień Archanioła i uzdrowień dokonujących się za jego wstawiennictwem. Wszystko wskazuje na to, że powstał on za czasów Konstantyna Wielkiego, pierwszego cesarza rzymskiego, który na początku IV wieku zakończył prześladowania chrześcijaństwa i uznał je za „religię dozwoloną”. Musiał on powstać równolegle z założeniem Konstantynopola (…). Przybywali tam liczni pielgrzymi, o czym (historyk) Sozomen żyjący w Konstantynopolu dobrze wiedział, gdyż sam go nawiedzał i tam doznał, jak pisze, „wielkiego dobrodziejstwa”. Tłumaczył także, dlaczego ten kościół i to miejsce otrzymały nazwę „Michaelion” czyli sanktuarium św. Michała:

„jak lud święcie wierzy, miał się tam ukazać Michał, arcyposłaniec  Boży. I ja sam także, doznawszy wielkiego dobrodziejstwa, zgadzam się całkowicie, że to prawda. Zresztą dowodzi tego przeżycie  również i przez innych całego szeregu namacalnych faktów. Oto bowiem jedni zaskoczeni strasznymi wypadkami czy niebezpieczeństwami, przed którymi nie ma ucieczki, drudzy nękani chorobami i niespotykanymi cierpieniami, pomodliwszy się tam do Boga, znajdowali wyzwolenie od nieszczęść”.

Reklama

Sozomen podkreśla, że pielgrzymi modlili się tam „do Boga” za wstawiennictwem św. Michała Archanioła, „arcyposłańca Bożego” i otrzymywali łaski. Sam był ich naocznym świadkiem, a o wielu słyszał.

Ks. prof. Józef Naumowicz, Kult św. Michała Archanioła w tradycji bizantyńskiej, s. 36-37.

Książkę można nabyć w Wydawnictwie Michalineum 

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-10-04 13:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Solarczyk: Prośmy, aby św. Michał Archanioł był stróżem naszej wierności

SalveNet

- Święty Michał - jego imię oznacza "Któż jak Bóg". To jest wołanie człowieka, który chce być wierny. To jest wołanie stworzenia, które chce być wierne Bogu - mówił Bp Marek Solarczyk w kolegiacie pw. Przemienia Pańskiego w Radzyminie podczas Mszy św. z poświęceniem figury św. Michała Archanioła

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...