Reklama

Polska

Mija 650 lat od konsekracji Królewskiej Katedry na Wawelu

M. Cichoń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Krakowie od 27 marca 2014 r. trwają obchody 650. rocznicy konsekracji Królewskiej Katedry na Wawelu. Zakończą się one dziś, 28 marca, Eucharystią (godz. 16.30) z udziałem legata papieskiego kard. Stanisława Ryłki.

Podczas uroczystej inauguracji obchodów jubileuszowych w Królewskiej Katedrze św. Stanisława i Wacława na Wawelu intronizowano relikwie św. Stanisława BM, św. Jadwigi i bł. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Głos zabrał kard. Stanisław Dziwisz: - Tytułem do radości jest jubileusz 650-lecia konsekracji obecnej, gotyckiej katedry na Wawelu. Została poświęcona Bogu w czwartek po Wielkanocy 1364 roku. Wielkanoc w 1364 r. wypadła 24 marca. Czwartek po Wielkanocy to 28 marca. Katedra została konsekrowana w oktawie Wielkanocy. Radości Paschy towarzyszyła radość z oddania Bogu na własność królewskiego kościoła stołecznego miasta Krakowa.

Reklama

Metropolita Krakowski przypomniał także odbywający się 50 lat temu ingres biskupa Karola Wojtyły do Katedry Wawelskiej oraz słowa rozpoczynające jego przemówienie ingresowe: „Zdajemy sobie wszyscy dobrze sprawę, że wejść do tej katedry nie można bez wzruszenia. Więcej powiem: nie można do niej wejść bez drżenia wewnętrznego, bez lęku; bo zawiera się w niej - jak w mało której katedrze świata - ogromna wielkość, którą przemawia do nas cała nasza historia, cała nasza przeszłość; przemawia zespołem imion i nazwisk. Wszystkie te imiona znaczą i wyznaczają, znaczy każde dla siebie, a wszystkie razem wyznaczają olbrzymią, tysiącletnią drogę naszych dziejów. I dlatego człowiek, który wchodzi do tej katedry, nawet jako przygodny pielgrzym, musi zatrzymać się przed tą wielkością”.

Następnie otworzono uroczystą sesję. Rozpoczęło ją odczytanie bulli papieskiej. Wysłuchano wystąpień zaproszonych gości, a także wykładów. Prof. Jerzy Wyrozumski mówił na temat powstania gotyckiej katedry na Wawelu, natomiast bp Grzegorz Ryś objaśnił sekwencję znaków występujących podczas konsekracji oraz wyjaśnił, jak należy je rozumieć. O muzyczną oprawę wydarzenia inauguracyjnego zadbali: organista katedralny Witold Zalewski oraz Mieszany Chór Katedralny.

W Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej od wczoraj odbywa się sesja naukowa poświęcona Katedrze, zatytułowana „Klejnot w koronie”.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-28 10:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: rozpoczęły się ogólnopolskie obchody rocznicy Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana

Tomasz Lewandowski

Światowy Dzień Ubogich jest praktyczną lekcją królowania Jezusa w świecie – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św., która w piątkowy wieczór zainaugurowała w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach ogólnopolskie obchody rocznicy Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Jak podkreślał w homilii hierarcha, jest to czas rekolekcji dla Kościoła i przypomnieniem, że ubóstwo jest powołaniem uczniów Jezusa.

Więcej ...

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45
Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Turniej WTA w Rzymie - Świątek awansowała do finału

2024-05-16 18:27
Ida Świątek

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Ida Świątek

Iga Świątek awansowała do finału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Liderka światowego rankingu tenisistek w półfinale wygrała z rozstawioną z "trójką" Amerykanką Coco Gauff 6:4, 6:3.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania