Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: O „misji specjalnej” paulinów i powieści o pierwszym pustelniku

Karol Porwich/Niedziela

O zakonie z ducha pustyni, „zadaniach specjalnych” białych mnichów, którzy na Jasnej Górze i krakowskiej Skałce przetrwali mimo wojen, niewoli i prześladowań mowa była na spotkaniu, które wpisało się w obchody patronalnego święta paulinów. To św. Paweł Pierwszy Pustelnik, którego Kościół wspomina 15 stycznia, stał się duchową iskrą nie tylko dla Zakonu Paulinów, ale też życia monastycznego w Kościele.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do uroczystości ku czci patrona paulińskiej wspólnoty zakonnicy i wierni przygotowują się poprzez nowennę nazywaną popularnie „Pawełkami”. Dziś po nabożeństwie nowennowym specjalne spotkanie stało się okazją, by bliżej i głębiej poznać Zakon, którego sercem jest Jasna Góra, najważniejsze w Polsce i jedno z najbardziej znanych na świecie sanktuariów maryjnych.

Zostały zaprezentowane najnowsze publikacje o historii Zakonu Paulinów; powieść pt. „Pustynna Iskra” o św. Pawle z Teb i bogato ilustrowane wydawnictwo ukazujące historie białych mnichów na krakowskiej Skałce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika znany powszechnie jako Zakon Paulinów wyrósł z ducha pustyni egipskiej. Choć ukonstytuował się w XIII w. z pustelników żyjących na ziemi węgierskiej, to mnisi na swego duchowego ojca i opiekuna wybrali właśnie żyjącego na przełomie III i IV w. Pawła z Teb.

Św. Paweł spędził na pustyni ponad 90 lat, gdzie najpierw znalazł się z powodu prześladowań chrześcijan, a potem pustelnicze życie przyjął jako swoje powołanie. Pozostał na odludziu, świadomie wybierając życie „sam na sam z Bogiem”, modląc się i pokutując za świat.

I w ten duchowy świat Zakonu czerpiącego swoją tożsamość z ciszy i odosobnienia pustyni, a najbardziej znanego z posługi w jednym z największych sanktuariów maryjnych świata zaprosiła Karolina Kalinowska, autorka najnowszej publikacji wydawnictwa Paulinianum zatytułowanej „Pustynna Iskra”. To powieść o dynamicznej narracji pełna zaskakujących zwrotów akcji. Przenosi czytającego w rzeczywistość starożytnego Egiptu i Imperium Rzymskiego oraz dwóch współcześnie najważniejszych polskich klasztorów paulińskich: Jasnej Góry i krakowskiej Skałki. Zawiera rzetelną porcję wiedzy historycznej i teologicznej.

Autorka „Pustynnej Iskry” jest absolwentką Edytorstwa oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do tej pory ukazały się jej sfabularyzowane opowieści o życiu założyciela Zakonu Paulinów bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia „Boży płomień” i o duchowości eucharystycznej świętych polskich kapłanów „Pieśń Miłości”.

Reklama

Kalinowska przypomniała, że to właśnie krakowska Skałka jest jednym z dwóch – obok Jasnej Góry – klasztorów, gdzie paulini przetrwali mimo wojen, niewoli, prześladowań, powstań i zaborów. W ciągu ponad 700 lat istnienia Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika kilkaset placówek na Węgrzech, Słowacji czy Chorwacji zniszczyły najazdy tureckie, kasaty cesarzy austrowęgierskich oraz polityka reżimu komunistycznego, a nieprzerwanie trwały Jasna Góra i Skałka.

Z kolei przeor skałecznego klasztoru o. Mariusz Tabulski zwrócił uwagę na duchową przestrzeń tego miejsca, tworzoną przez cały łańcuch kolejnych pokoleń ojców i braci paulinów posługujących i modlących się w tym miejscu. Wskazał na tak wymowne miejsce jak Krypta Zasłużonych Twórców Kultury – ostoja polskości w okresie zaborów, drugiej wojny światowej i czasów powojennych.

O. Tabulski zauważył także, że i dziś paulini posyłani są w różne miejsca, posługują na 4 kontynentach w 17 krajach.

15 stycznia paulini obchodzą swoje święto patronalne. Wspominają św. Pawła Pustelnika, który jest patriarchą Zakonu i od którego pochodzi nazwa wspólnoty Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika (OSPPE). Obecnie zakon liczy prawie pół tysiąca mnichów.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2023-01-13 19:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: tysiące pielgrzymów na czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym

Zdjęcie archiwalne

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Spotkanie jest wielkim wołaniem o nowe wylanie Ducha i błaganiem o jedność. Odbywa się pod hasłem: „Aby byli jedno... dla ewangelizacji”. To jedno z największych modlitewnych spotkań jasnogórskich.

Więcej ...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa.

Więcej ...

Słowacja/ Media na bieżąco realcjonują sytuację po zamachu na premiera Ficę

2024-05-15 17:03

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu na premiera Roberta Ficę. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały w środę swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...