Reklama

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz: Bądźmy wierni historii, bądźmy wierni papieżowi

flickr.com/archidiecezjakrakow

W czasie liturgii stacyjnej w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach kard. Stanisław Dziwisz modlił się o zapamiętanie Chrystusowej lekcji o wielkości człowieka, „byśmy mogli zawsze kochać i służyć”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Wzywając wstawiennictwa św. Cecylii i św. Maksymiliana Marii Kolbego prosimy dobrego Boga, by i nasze serca kształtowały się i wytrwały w wierze wobec wszystkich przeciwności i były pełne miłości do drugiego człowieka – mówił na początku Mszy św. proboszcz ks. Andrzej Kopicz.

Na wstępie kard. Stanisław Dziwisz zwrócił uwagę, że historię parafii i kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach tworzył kard. Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Wieloletni papieski sekretarz podkreślił, że parafianie nie mogą o tym zapomnieć, że Ojciec święty był „pierwszy przewodnikiem”, a dziś jest obrażany i osądzany. – Nie dajmy się. Bądźmy wierni historii. Bądźmy wierni papieżowi. Bądźmy wierni Kościołowi – to jest nasza siła – mówił kardynał modląc się, aby „prawda zawsze zwyciężała”.

Podziel się cytatem

Reklama

W czasie homilii kard. Stanisław Dziwisz, nawiązując do prośby matki Jakuba i Jana, która prosiła dla swoich synów o najlepsze miejsce w królestwie Jezusa, zwrócił uwagę na lekcję Chrystusa o wielkości człowieka. Metropolita senior stwierdził, że słowa „Kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą” należy odczytać świetle osobistej sytuacji każdego człowieka. – Wielkimi są małżonkowie, którzy darzą się szczerą i wierną miłością. Wielkimi są rodzice, wychowujący ofiarnie potomstwo. Wielkimi są kapłani, służący bezinteresownie wspólnocie wiernych. Wielkimi są osoby konsekrowane, dające nam wszystkim świadectwo o prymacie Boga w życiu człowieka. Wielkimi są nauczyciele, przekazujący nowemu pokoleniu wiedzę i prawdziwe wartości. Wielkimi są lekarze i służba zdrowia, spieszący z pomocą chorym i cierpiącym. Wielkimi są naukowcy, poszukujący prawdy i dzielący się nią ze społecznością. Wielkimi są wszyscy wykonujący rzetelnie swoje zawody i wnoszący wkład w dostatnie i godne życie innych. Wielkimi są niepełnosprawni i chorzy, znoszący cierpliwie swoje niedomagania i ograniczenia i świadczący o wartości ludzkiego życia, która nie zależy tylko od zdrowia i sprawności – wyliczał kardynał.

Reklama

Przypomniał, że szczególnym świadkiem wielkości człowieka był i jest św. Jan Paweł II, którego dziś wielu nazywa Janem Pawłem Wielkim. – Był wielki przez swoją niezmordowaną służbę Kościołowi i światu. Był wielki przez szacunek, jaki okazywał każdemu człowiekowi, każdemu narodowi i każdej kulturze. Był wielki, broniąc życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Był wielki jako pielgrzym pokoju i jako szczególny świadek Jezusa Chrystusa, docierając z Jego Ewangelią do najdalszych zakątków świata. Był wielki, głosząc prawdę o Bogu i człowieku. Był wielki, wnosząc niepodważalny wkład w upadek nieludzkiego systemu komunistycznego, zniewalającego ludzi i narody. Był wielki swoją świętością, dlatego dzisiaj rzesze wiernych z całego świata pielgrzymują do jego grobu i liczą na jego orędownictwo u Bożego tronu – mówił wieloletni papieski sekretarz zaznaczając, że długo można by wyliczać tytuły świadczące o wielkości św. Jana Pawła II.

Kardynał zwrócił uwagę, że także patron dzisiejszego kościoła stacyjnego w Krakowie – św. Maksymilian Maria Kolbe, oddając życie za ojca rodziny w głodowym bunkrze obozu koncentracyjnego w Auschwitz, wzniósł się na szczyt wielkości człowieka. – Prośmy dziś podczas tej Eucharystii, abyśmy zapamiętali Chrystusową lekcję o wielkości człowieka, byśmy mogli zawsze kochać i służyć, wspierając się nawzajem w drodze do Bożego królestwa miłości, bramy którego otworzył nam ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan – zakończył kard. Stanisław Dziwisz.

Podziel się:

Oceń:

+16 -1
2023-03-08 21:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Jan Paweł II był święty i nikt nie boi się rzetelnych badań historycznych

Spotkanie Jana Pawła II z wiernymi

Archiwum archidiecezji przemyskiej

Spotkanie Jana Pawła II z wiernymi

W Episkopacie Polski nie ma biskupa, który by się sprzeciwiał takim badaniom historycznym dotyczącym osoby św. Jana Pawła II, a był on święty. Kościół to potwierdził nieomylną definicją, jaką jest kanonizacja - powiedział KAI metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Podczas 394. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi odnieśli się do polemik, jakie wzbudził reportaż wyemitowany w TVN24 Marcina Gutowskiego i książka „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział” Ekke Overbeeka.

Więcej ...

Trudny patron

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady