Reklama

Wiadomości

Prezydent RP: mimo wojny obroty handlowe Polski z Ukrainą są rekordowe

PAP/Paweł Supernak

Mimo wojny obroty Polski z Ukrainą są rekordowe, jesteśmy największym partnerem handlowym Ukrainy i wierzę, że tak właśnie pozostanie - powiedział w środę podczas Polsko–Ukraińskiego Forum Gospodarczego prezydent Andrzej Duda.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W środę w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskim w Warszawie odbywa się Polsko–Ukraińskie Forum Gospodarcze z udziałem prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełeńskiego.

Podczas swojego wystąpienia prezydent Duda zaznaczył, że mimo wojny zorganizowane zostało normalne forum biznesowe polsko-ukraińskie. "Patrzymy nie tylko na to, co dzieje się tu i teraz na Ukrainie, ale patrzymy też na to, co będzie w przyszłości. To jest zwykłe forum, bo głęboko wierzymy w zwycięstwo Ukrainy. Ukraina zwycięży, będzie się normalnie rozwijać. (...) Ukraina będzie odbudowana naszymi wspólnymi siłami, piękniejsza, nowocześniejsza, nowa, zmodernizowana, gotowa do dynamicznego rozwoju, korzystająca ze swojego ogromnego potencjału. Wierzę w to głęboko, że taka będzie Ukraina, waszymi i naszymi siłami, także dzięki wsparciu wspólnoty dobrej woli, wspólnoty państw Zachodu" - powiedział Andrzej Duda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Przed wojną na Ukrainie działało ponad tysiąc polskich firm, a setki tysiące ukraińskich firm działało na polskim rynku, miały kontrakty z polskimi firmami, dostarczały do Polski różne towary. Dzisiaj, mimo wojny, obroty Polski z Ukrainą są rekordowe, dzisiaj jesteśmy największym partnerem handlowym Ukrainy. Wierzę, że tak właśnie pozostanie. Pozostanie tak, dlatego, że kierunek Ukrainy jest - zgodnie z wolą jej społeczeństwa - ku Zachodowi, wspólnocie Europy, Unii Europejskiej, krajom demokracji i wolności. To jest kierunek, w którym z całą pewnością będzie podążała suwerenna Ukraina" - zaznaczył prezydent.

Zwracając się do przedsiębiorców wyraził nadzieję, że zaangażują się w odbudowę Ukrainy i zadeklarował, że polskie władze będą starać się stworzyć im najlepsze warunki rozwoju i warunki współpracy.

"Chcielibyśmy, byście także po wojnie współdziałali, realizowali i zakładali biznesy. Mam nadzieję, że fizycznej granicy po tej wojnie między Polską a Ukrainą nie będzie, zwłaszcza kiedy Ukraina stanie się częścią UE" - podkreślił prezydent. Dodał, że potencjał współpracy między Polską a Ukrainą jest gigantyczny.

"Temu służy to forum: byście rozmawiali, poznali się, snuli wspólne plany, byście myśleli o przyszłych inwestycjach" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podziękował też przedsiębiorcom, którzy od ponad roku wspierają Ukraińców, poprzez m.in. prywatne donacje czy pomoc zawożoną na Ukrainę firmowymi i prywatnymi samochodami.(PAP)

kmz/ drag/

Podziel się:

Oceń:

2023-04-05 19:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O solidarność z Ukrainą

Niedziela Ogólnopolska 6/2015, str. 3

Marcin Żegliński

Więcej ...

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

2025-07-19 09:51
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W demokratycznym państwie prawa obowiązuje zasada: wolność słowa dla wszystkich. Nie tylko dla polityków, dziennikarzy czy celebrytów, ale również — a może przede wszystkim — dla tych, których głos formuje sumienia i buduje duchowe kręgosłupy narodu. Dlatego działania obecnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które przesłało do Watykanu notę formalną potępiającą kazania dwóch emerytowanych biskupów — Wiesława Meringa i Antoniego Długosza — budzą poważny niepokój. To nie tylko ingerencja w niezależność Kościoła, ale także jawna próba zastraszenia duchowieństwa i naruszenia podstawowych wolności obywatelskich.

Więcej ...

Kard. Parolin: sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki

2025-07-19 15:07

Vatican News

„Sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki” - tak ocenia to, co dzieje się w Strefie Gazy kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, w wywiadzie telefonicznym udzielonym 18 lipca wieczorem programowi informacyjnemu Tg2 Post. Kardynał mówił o „granicach, które zostały przekroczone” i o „dramatycznym rozwoju sytuacji”, wzywając do wyjaśnienia, co wydarzyło się w zeszły czwartek podczas ataku wojskowego na kościół Świętej Rodziny w Gazie, w wyniku którego zginęły 3 osoby, a 10 zostało rannych, w tym proboszcz parafii o. Gabriel Romanelli. W odniesieniu do wielu toczących się wojen przypomina, że Stolica Apostolska jest zawsze otwarta na mediację, ale „mediacja”, jak mówi, „ma miejsce tylko wtedy, gdy obie strony ją akceptują”. Następnie wspomniał o wczorajszej rozmowie telefonicznej między papieżem a premierem Izraela.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat