Reklama

Kościół

Ks. Koprianiuk: w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie weźmie udział co najmniej 25 tys. Polaków

Młodzież z Mnisztwa prezentuje relikwie i logo

Ks. Tomasz Koprianiuk

Młodzież z Mnisztwa prezentuje relikwie i logo

Jak dotąd na ŚDM bezpośrednio zapisało się ok. 17 tys. pielgrzymów z Polski; jednak już wiemy, że w spotkaniu z papieżem w Lizbonie weźmie udział co najmniej 25 tys. Polaków - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. Dodał, że w wydarzeniu weźmie również udział 350 polskich wolontariuszy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 roku pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem".

Podziel się cytatem

Ks. Koprianiuk poinformował, że w polskim i portugalskim systemie zarejestrowało się obecnie 17 tys. Polaków, jednak według duchownego w ŚDM weźmie udział około 25 tys. pielgrzymów z Polski. "Wskazują na to dane z ambasady polskiej w Lizbonie oraz tamtejszej Izby Turystycznej" - wyjaśnił. Dodał, że najwięcej pielgrzymów zgłosiło się z archidiecezji krakowskiej i diecezji warszawskich.

Duchowny przekazał, że na ŚDM zarejestrowało się również około 350 wolontariuszy z Polski. "Wolontariusze będą pokazywać drogę, roznosić wodę, pomagać przy rejestracji przybywających z Polski grup, wydawać pakiety, pełnić funkcję tłumaczy, koordynować różne wydarzenia od strony logistycznej oraz pomagać w punktach medycznych" - zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Koprianiuk poinformował, że do Lizbony pojedzie z Polski również około 250 księży. Obecnie zapisanych jest 21 biskupów, w tym m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, przewodniczący rady ds. duszpasterstwa młodzieży bp Grzegorz Suchodolski, metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, ordynariusz radomski bp Marek Solarczyk, biskup płocki Szymon Stułkowski biskpu Andrzej Przybylski z archidiecezji częstochowskiej i biskup pomocniczy lubelski Adam Bab. "Ta liczba może się jeszcze zmienić" - zastrzegł.

Przypomniał, że pielgrzymi przybędą do Lizbony 31 lipca. "Według przewidywań organizatorów połowa pielgrzymów zostanie zakwaterowana w prywatnych domach portugalskich rodzin a druga połowa w budynkach użyteczności publicznej, takich jak sale gimnastyczne czy bursy. Zakwaterowanie pielgrzymów w prywatnych domach wynika nie tylko ze względów finansowych. Rodziny przyjmujące pielgrzymów, chociaż ponoszą pewne koszty, otrzymują możliwość poznania kogoś, kto wnosi do ich życia inne spojrzenie na życie i wiarę. W ten sposób nawiązują się niesamowite przyjaźnie" - zapewnił.

Reklama

Dyrektor KBO ŚDM wyjaśnił, że 1 sierpnia odbędzie się ceremonia otwarcia pod przewodnictwem kard. Manuela Clemente. Następnego dnia młodzi zgromadzą się w parafiach, by wspólnie słuchać konferencji i rozmawiać o wierze w ramach tzw. dni katechetycznych.

"Środa jest ważnym dniem dla nas, Polaków, ponieważ tego dnia spotkamy się na „Stadionie 1 Maja”, gdzie będziemy uczestniczyć w Eucharystii, a później w koncercie polonijnym" - mówił.

Na czwartek 4 sierpnia zaplanowano ceremonię powitania papieża Franciszka, który w piątek 5 sierpnia odprawi drogę krzyżową. "Te wszystkie wydarzenia odbędą się w centrum Lizbony, w parku Edwarda VII. Natomiast w nocy z soboty na niedzielę odbędzie się nocne czuwanie z papieżem w parku przy moście Vasco da Gamma. W niedzielę rano papież będzie przewodniczył mszy św. posłania" - poinformował.

Zgodnie z tradycją centralne wydarzenia ŚDM poprzedzą tzw. dni w diecezjach, które rozpoczną się od 26 do 31 lipca. "Najwięcej pielgrzymów z Polski przybędzie do diecezji Porto, na kolejnych miejscach plasują się diecezje Draga, Coimbra i Viana do Castelo. Pomniejsze grupy przybędą również do innych diecezji" - zastrzegł.

Wyjaśnił, że w programie dni w diecezjach znajdą się m.in. wspólne spotkania, pielgrzymki do lokalnych miejsc kultu i sanktuariów a także codzienne uczestnictwo w mszy św.

"Dni w diecezjach to zawsze także okazja do poznania zabytków i kultury danego kraju. To także okazja dla nas, Polaków, by zaprezentować pielgrzymom z innych krajów naszą kulturę i nasz sposób przeżywania wiary" - dodał ks. Koprianiuk.

Podkreślił, że podczas spotkania na „Stadionie 1 Maja” otwarta będzie tzw. strefa polska, czyli namiot, w którym poszczególne diecezje będą prezentować regionalne produkty, instytucje i inicjatywy.

Ks. Koprianiuk poinformował, że do końca maja uczestnicy mogą się zapisywać przez polski system na stronie: Zobacz. "Później również będzie się można zapisywać w systemie portugalskim, ale trzeba będzie dłużej poczekać na przydział kwatery i inne informacje" - przyznał.

Reklama

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się w dniach 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata, młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co - wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla - ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ mhr/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-05-18 07:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Parafiniuk zachęca młodzież do wyjątkowej modlitwy związanej z ŚDM

Ks. Emil Parafiniuk – dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży

Krzysztof Tadej

Ks. Emil Parafiniuk – dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży

Dzisiejszego popołudnia papież Franciszek udał się z modlitwą do Bazyliki Santa Maria Maggiore, gdzie znajduje się ikona Matki Bożej Ocalenia Ludu Rzymskiego - patronki Rzymian w czasach zarazy. Do modlitwy za wstawiennictwem Maryi czczonej w tym wizerunku zaprasza młodzież ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Więcej ...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

Więcej ...

Po prostu człowiek…

2024-06-28 22:12

Adobe Stock

Wiele osób dziś zarzuca wierzącym, że ich wiara powinna być sprawą prywatną. Spotykam się z opiniami, że katolickość trąci tandetą, a chrześcijańskie obrazy, muzyka, filmy, książki i gazety są miałkie i powinny pozostać w niszy, a nie pchać się na salony.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Kościół

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024