Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy charytatywne i mianowali Rodzinę Roku

rycerzekolumba.com

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIII Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków wspólnoty odbyło się pod hasłem zaczerpniętym z encykliki św. Jana Pawła II Redemptor Hominis: „Jezus Chrystus jest tą zasadniczą drogą Kościoła. On sam jest naszą drogą do domu Ojca”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie tegorocznego spotkania Rycerze wyróżnili najlepsze rady – wspólnoty lokalne działające przy parafiach – oraz ich szczególne inicjatywy. Nagrodzono m.in. wspólnotę z Opola, gdzie Rycerze pomogli wyremontować dom wielodzietnej rodzinie, która w czasie pandemii straciła swojego żywiciela, a także grupę Rycerzy z Gdańska, którzy wzięli pod swoją opiekę Dom Samotnej Matki i jego podopieczne.

Tradycyjnie przyznawana w czasie Konwencji nagroda dla Rodziny Roku została przyznana Piotrowi Jakubkowi – Rycerzowi z Sierakowic (diecezja pelplińska) – i jego żonie Annie zaangażowanych w krzewienie nabożeństwa do bł. ks. McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba. Z ich zaangażowaniem wiąże się szczególne świadectwo – drugi syn Jakubków według lekarzy miał urodzić się martwy, ale małżonkowie zawierzyli jego życie ks. McGivneyowi i wierzą, że dziecko przeżyło dzięki jego wstawiennictwu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Przyznanie nagród stanowych to wyraz uznania za szczególną kreatywność oraz umiejętność wczucia się w potrzeby społeczności lokalnej oraz parafian. Dlatego cieszy mnie, że rady z różnych części naszego kraju zostały dostrzeżone i ich działania mogą stanowić inspirację dla innych” – powiedział Delegat Stanowy Krzysztof Zuba, przywódca Rycerzy Kolumba, który w czasie Konwencji został wybrany na kolejną kadencję. „Postawa wybranej w tym roku Rodziny Roku stanowi dla nas wzór do naśladowania. W trudnej sytuacji zawierzyli swoją rodzinę naszemu Założycielowi, ufając, że za Jego przyczyną wszystko jest możliwe. Postąpili identycznie jak rodzina Schachle” – dodał, nawiązując do historii amerykańskiego Rycerza, którego dziecko zostało uzdrowione ze śmiertelnej choroby przed narodzeniem. Przypadek ten został uznany przez Stolicę Apostolską za cud i utorował drogę do beatyfikacji ks. McGivneya w 2020 roku.

Konwencję Stanową swoją obecnością zaszczycili liczni biskupi, m.in. bp Janusz Mastalski, bp Piotrowski oraz abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski. Gościem specjalnym tegorocznej Konwencji był Carl Anderson, były przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy i inicjator rozpoczęcia przez nich działalności w Polsce. W swoim przemówieniu wygłoszonym w trakcie uroczystej gali podzielił się zamysłem, który zainspirował władze Rycerzy Kolumba do pojawienia się w ojczyźnie Jana Pawła II.

Reklama

„W 2003 roku Jan Paweł II (…) ogłosił adhortację apostolską Ecclesia in Europa. (…) Ten dokument był dla mnie okazją do głębszej refleksji, prawdziwie opatrznościowym drogowskazem w procesie rozeznawania, czy Rycerze Kolumba powinni przybyć do Polski. (…)” – powiedział Carl Anderson. „Zawsze uważałem Ecclesia in Europa za dokument głęboko proroczy, owoc refleksji jednego z wielkich świętych i duszpasterzy naszego Kościoła. (…) Do powołania Rycerzy w Polsce przyczyniły się cztery zasady [w nim] przedstawione: prezentować prawdziwe oblicze Kościoła, realizować misję świeckich, ewangelizować życie społeczne i kroczyć drogą miłości. Można je traktować jako cztery drogowskazy dla pracy Rycerzy Kolumba” – dodał.

W czasie Konwencji Rycerze Kolumba wybrali również Radę Stanową – ogólnopolskie władze Zakonu zobowiązane do inspirowania i koordynowania rozwoju programowego i członkowskiego Rycerzy w Polsce. Delegatem Stanowym na czwartą roczną kadencję został wybrany Krzysztof Zuba z Jadachów (diecezja sandomierska). W posłudze pomagać mu będą: Marek Ziętek ze Słupska, Skarbnik Stanowy Jacek Pisz z Chwaszczyna (archidiecezja gdańska), Radca Stanowy Krzysztof Sietczyński z Wrocławia oraz Kustosz Stanowy Dariusz Wolniak z Suchedniowa (diecezja kielecka).

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 17 lat i liczą ponad 7 tysięcy członków działających w blisko 300 parafiach na terenie 33 diecezji. Ich Delegatem Stanowym, przywódcą w Polsce, jest Krzysztof Zuba, a krajowym duszpasterzem, Kapelanem Stanowym jest Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2023-05-26 16:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba odwiedził ośrodek dla uchodźców na Ukrainie

Rycerze Kolumba

12 kwietnia Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba rozpoczął wizytę w Polsce, podczas której odwiedzi najważniejsze ośrodki działań humanitarnych Rycerzy w związku z wojną na Ukrainie. Jego celem jest wsparcie działalności polskich Rycerzy Kolumba na rzecz ofiar tego konfliktu. Na trasie pierwszego dnia wizyty znalazł się Łańcut, Hrebenne oraz ośrodek w Rawie Ruskiej na Ukrainie znajdujący się 10 km od granicy z Polską.

Więcej ...

Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

2024-05-05 10:04

Piotr Drzewiecki

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich pięć tygodni później niż u katolików.

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...