Reklama

Jasna Góra

Bp Andras Veres: Polaków i Węgrów łączy nie tylko położenie geograficzne i historia, ale także głęboka przyjaźń

bp Andras Veres Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier

BPJG

bp Andras Veres Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier

Polaków i Węgrów łączy nie tylko położenie geograficzne i wspólna historia, ale także głęboka przyjaźń, której korzenie tkwią w naszej wspólnej wierze w Chrystusa - mówił do uczestników Pielgrzymki Narodowej Węgrów na Jasnej Górze, bp Andras Veres Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier. Spotkania w Sanktuarium, od 12 lat, są wyrazem więzi łączących Polskę i Węgry na płaszczyźnie wiary, historii i kultury.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej bp Veres przypomniał, że w trudnych historycznych czasach przyjaźń polsko-węgierską pogłębiali również Paulini, a to dzięki obecności Matki Bożej. - Jedna z pierwszych kopii Cudownego Obrazu Czarnej Madonny, która powstała w 1483 r. jest w naszej diecezji Sopronbánfalva i jest bardzo czczona przez naród węgierski - powiedział.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier zwrócił uwagę, że w czasach, kiedy wartości chrześcijańskie są lekceważone, wręcz atakowane, potrzebujemy wsparcia we wspólnocie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Musimy podjąć walkę ze skrajną ideologią, która atakuje nie tylko system polityczny i poszczególne zasady wiary chrześcijańskiej, ale także człowieka, stworzonego na obraz Boga. Dodał, że wielkim problemem jest to, że „Europa odrzuciła Chrystusa i z tego powodu umiera”.

Na Jasną Górę przybyli przedstawiciele węgierskiej hierarchii kościelnej, korpusu dyplomatycznego, władz państwowych oraz węgierskiej diaspory z Siedmiogrodu.

- Ataki na Kościół, wartości chrześcijańskie i wojna na Ukrainie bardzo źle wpływają na wspólne relacje między ludźmi. Trzeba teraz się modlić, żeby nie dotyczyły one Węgrów, Polaków i środkowej Europy - powiedział Janos Latorcai, wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier. Podkreślił, że przyjechali dziś prosić Maryję o zakończenie wojny i aby relacje między ludźmi mogły się odrodzić.

Zauważył, że choć na arenie międzynarodowej stanowiska przedstawicieli obu naszych państw czasami są różne, to starają się znaleźć wspólne stanowisko - tłumaczył wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier.

Rodakom podczas pielgrzymki towarzyszył też Konsul Generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér. - To, że Węgrzy przybywają tutaj od końca XIX w. jest potwierdzeniem tego, że Jasna Góra jest bardzo ważna dla całego naszego narodu, a słynne słowa „Polak Węgier dwa bratanki”, są dowodem na to, że od tysięcy lat chcemy budować dobre relacje między naszymi narodami. Pamiętamy, że Paulini przybyli do Częstochowy z Węgier, więc wiele nas łączy - powiedział Konsul Generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér. Zauważył, że współpraca pomiędzy organizacjami pozarządowymi i obywatelami Polski i Węgier, cały czas się rozwija. Dyplomata wyraził też nadzieję na dalsze umacnianie więzi, które łączą narody.

Reklama

Paulini, którzy na Jasną Górę przybyli z Węgier, wspólni święci i błogosławieni, wota, dzieła sztuki, historia, tradycje i kultura to tylko niektóre fakty łączące Polaków i Węgrów.

Z „Kroniki polsko-węgierskiej” spisanej po 1222r. wynika, że już papież Sylwester II ok. roku 1000, kiedy to pojawiły się w Rzymie delegacje z Węgier i Polski, dla wyjednania korony królewskiej, nakazał przedstawicielom obu narodów, by zachowały przyjaźń i nigdy nie zwracały się przeciw sobie.

12 marca 2007 r. parlament Węgier, upamiętniając długie dobrosąsiedzkie stosunki, jednogłośnie uznał 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, a cztery dni później taką uchwałę przez aklamację przyjął Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Podziel się:

Oceń:

+4 -1
2023-06-29 16:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Janocha na Jasnej Górze: nowenna to droga do centrum

©/BPJG twitter.com/JasnaGoraNews

Tegoroczny kaznodzieja nowennowy na Jasnej Górze bp Michał Janocha z Warszawy czas duchowych przygotowań do święta Matki Bożej Częstochowskiej nazywa „drogą do centrum”. Podkreśla, że jest nim Maryja, która na cudownej ikonie pokazuje Jezusa.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania