Abp Pizzaballa: nominacja kardynalska zaskoczeniem i zaproszeniem do pojednania w Ziemi Świętej
tom (KAI) / Jerozolima
Włodzimierz Rędzioch
Pierbattista Pizzaballa OFM
O "wielkim zaskoczeniu", ale też dostrzeżeniu w papieskiej nominacji na kardynała "znaku uwagi Kościoła Rzymu dla Kościoła Matki, Kościoła Jerozolimskiego" – powiedział abp Pierbattista Pizzaballa, który od 24 października 2020 r. jest łacińskim patriarchą Jerozolimy. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał-nominat powiedział, że ten „szczególny Kościół ma powołanie do powszechności, do dialogu, do spotkania", ale także ma "misję wzywania wszystkich chrześcijan i niechrześcijan przede wszystkim do pojednania". Dlatego też „purpura” jest dla abp Pizzaballi "zaproszeniem do kontynuowania tej drogi".
Patriarchy powiedział to po dniach poważnych napięć związanych z przemocą, która wybuchła w Dżeninie po izraelskiej operacji wojskowej, w wyniku której zginęło dziesięć osób a około trzech tysięcy Palestyńczyków uciekło z obozu dla uchodźców na północy Zachodniego Brzegu Jordanu.
W minioną niedzielę pod koniec modlitwy Anioł Pański papież Franciszek odczytał listę 21 nowych kardynałów, 18 elektorów i trzech w wieku powyżej 80 lat. Konsystorz zwyczajny dla kreacji nowych kardynałów odbędzie się 30 września br.
Abp Pizzaballa ma 58 lat i urodził się w Cologno al Serio, w prowincji Bergamo, 21 kwietnia 1965 roku. W wieku 25 lat przyjął święcenia kapłańskie. Oprócz języka włoskiego zna współczesny hebrajski i angielski. W 1995 r. zredagował Mszał Rzymski w języku hebrajskim i przetłumaczył różne teksty liturgiczne na hebrajski dla Wspólnot Katolickich w Izraelu. W dniu 2 lipca 1999 r. formalnie rozpoczął posługę w Kustodii Ziemi Świętej. Sprawował różne funkcje a 24 października 2020 r. papież Franciszek mianował go łacińskim patriarchą Jerozolimy.
Betlejem nowym członkiem sieci „Shrines of Europe”
ts (KAI) / Fatima
Margita Kotas
W okresie Bożego Narodzenia Betlejem przybiera odświętną szatę. Na zdjęciu: plac Żłóbka przed
Bazyliką Narodzenia ze znajdującymi się na nim meczetem Omara i Betlejemskim Centrum PokojuŻydów „murem bezpieczeństwa”, a przez Palestyńczyków – „murem hańby”
Betlejem zostało formalnie specjalnym członkiem sieci najbardziej znanych maryjnych miejsc pielgrzymkowych naszego kontynentu – „Shrines of Europe”. „Przyjęcie «kolebki chrześcijaństwa» do tego kręgu jest znakiem pokoju, wychodzącym poza granice Europy” – stwierdza oświadczenie stowarzyszenia siedmiu partnerskich miast-sanktuariów, ogłoszone po spotkaniu w portugalskiej Fatimie. Uczestniczył w nim także burmistrz Betlejem – Anton Salman.
Tarnów: uroczystości pogrzebowe bp. seniora Władysława Bobowskiego
2025-07-10 18:46
Tomasz Śpiewak, eb/KAI
fot. ks. Tomasz Śpiewak - Diecezja Tarnów
Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa - seniora Władysława Bobowskiego odbyły się dziś w Tarnowie. W Domu Księży Emerytów została odprawiona Msza święta żałobna w intencji Pasterza, który nieustannie dawał świadectwo pokory. Przewodniczył jej biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej bp Stanisław Salaterski.
Kardynał Bechara Raï: państwa muszą zmienić perspektywę
2025-07-11 16:01
Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP)/KAI
KAI
Kardynał Bechara Raï
- Model libański obejmuje wartości chrześcijańskie i muzułmańskie, dlatego możliwe jest pokojowe współżycie. Chcemy, by tak pozostało i aby wszyscy Libańczycy, chrześcijanie i muzułmanie, pozostali w kraju. To samo dotyczy Syrii i Iraku. Chcemy, aby chrześcijanie i muzułmanie pozostali, bo wspólne życie prowadzi do umiarkowanego islamu. Jeśli wszyscy wyjadą - kto będzie rządził Syrią, Irakiem, Egiptem? Tego nikt nie wie - mówi Kardynał Bechara.