Reklama

Kościół

Nowy nuncjusz Filipazzi: wzrastałem z Janem Pawłem II

Sedes Sapientiae/ @VaticanNewsPL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Rok po święceniach kapłańskich pojechałem z pielgrzymką do Polski. Wzrastałem ze św. Panem Pawłem II. Ta nominacja była zaskoczeniem, ale przyjąłem ją z radością” – powiedział portalowi Vatican News i Radiu Watykańskiemu abp Antonio Guido Filipazzi, który został dziś mianowany przez Papieża Franciszka nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce. Pochodzi z archidiecezji Mediolanu, ma 60 lat, od sześciu lat był nuncjuszem w Nigerii.

Abp Antonio Guido Filipazzi w rozmowie z portalem Vatican News i papieską rozgłośnią mówi o swej nominacji na nuncjusza apostolskiego w Polsce.


Podziel się cytatem

Reklama

"Ta nominacja była niespodzianką. Propozycja została mi złożona niespodziewanie. Potem miałem kilka tygodni, aby docenić tę decyzję Ojca Świętego. Przyjąłem tę nominację z radością i oczywiście z lekkim niepokojem, ponieważ zaczynamy wszystko od nowa. Jest też trochę smutku z powodu opuszczenia Nigerii, gdzie w ciągu sześciu lat zbudowaliśmy tak wiele relacji i mam nadzieję, że wykonaliśmy dobrą pracę. Jako bardzo młody ksiądz, rok po święceniach kapłańskich, odbyłem pielgrzymkę do Polski w 1988 roku, a więc jeszcze przed upadkiem muru berlińskiego. Pielgrzymowałem do sanktuarium na Jasnej Górze. Odwiedziłem miejsce śmierci św. Maksymiliana Kolbego w Auschwitz i inne miejsca. To było moje pierwsze doświadczenie, które na zawsze pozostanie dla mnie wspaniałym wspomnieniem. Potem, kiedy byłem w nuncjaturze w Wiedniu jako współpracownik nuncjatury, spotkałem tam Siostry Boromeuszki z Trzebnicy. Więc mieliśmy Polskę w domu. Miałem okazję z nuncjuszem pojechać do Trzebnicy, a także do Wrocławia. Mogę powiedzieć, że wzrastałem ze św. Janem Pawłem II. Kiedy został wybrany na papieża byłem w niższym seminarium. Dorastałem w czasie jego pontyfikatu. Kościół w Polsce proszę przede wszystkim o modlitwę do Ducha Świętego, który daje łaski. Trudno jest być w miejscu bez znajomości języka, a język polski nie należy do najłatwiejszych. Módlcie się więc także o tę małą rzecz, ale ważną dla wzajemnego poznania i komunikacji. Proszę także o modlitwę, aby moja misja była prowadzona dla dobra wszystkich, zwłaszcza aby to, co Stolica Apostolska ma jako cel pracy nuncjatury w różnych częściach świata, zostało zrealizowane".

Reklama

Abp Antonio Guido Filipazzi urodził się 8 października 1963 r. w Melzo (Mediolan) we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 10 października 1987 r. i został inkardynowany do diecezji Ventimiglia – San Remo.

Po uzyskaniu doktoratu z prawa kanonicznego, został skierowany do pracy dyplomatycznej przy Stolicy Apostolskiej w dniu 1 lipca 1992 r. Pracował na placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej na Sri Lance, w Austrii, w Niemczech oraz w sekcji ds. relacji z państwami Sekretariatu Stanu. 8 stycznia 2011 r. został mianowany nuncjuszem apostolskim i podniesiony do godności arcybiskupiej (abp tytularny Sutri), a 5 lutego 2011 r. otrzymał święcenia biskupie. 23 marca 2011 r. został wyznaczony nuncjuszem apostolskim w Indonezji, następnie 26 kwietnia 2017 r. został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Nigerii. Od 24 października 2017 r. był też Stałym Przedstawicielem Stolicy Apostolskiej przy Wspólnocie Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS/ CEDEAO). Dnia 8 sierpnia 2023 r. został mianowany 74. nuncjuszem apostolskim w Polsce.

Oprócz włoskiego, zna również język francuski, angielski i niemiecki.

Podziel się:

Oceń:

+11 -1
2023-08-08 13:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy nuncjusz z diecezji łowickiej

Artur Stelmasiak

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin udzielił w katedrze łowickiej święceń biskupich abp Andrzejowi Józwowiczowi. Ojciec Święty mianował go nuncjuszem apostolskim w Rwandzie

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...