Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba z Polski wyróżnieni za działania na rzecz wiary i miłosierdzia

Rycerze Kolumba

W czasie 141. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba w Orlando na Florydzie Rycerze Kolumba z Polski zostali wyróżnieni i docenieni przez międzynarodową wspólnotę oraz jej przywódcę, Najwyższego Rycerza Patricka Kelly’ego, za dotychczasową pomoc Ukrainie. Z kolei Rycerze ze Sławna (diecezja koszalińsko-kołobrzeska) zostali wyróżnieni międzynarodową nagrodą programową.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba to doroczne, międzynarodowe spotkanie członków i przywódców tej organizacji z całego świata. Dla globalnej wspólnoty dwóch milionów katolickich mężczyzn Konwencja jest czasem podsumowania działalności w ostatnich 12 miesiącach i wyróżnienia najistotniejszych osiągnięć, a także wytyczania nowych kierunków rozwoju i działalności na najbliższy czas. „To wspaniały czas, święto dla wszystkich Rycerzy, a także okazja, by wymienić się doświadczeniem z braćmi z całego świata” – powiedział Andrzej Anasiak, były przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce pełniący dziś funkcję Najwyższego Kustosza jako pierwszy Rycerz Kolumba z Europy. „To także czas radości z sukcesów naszej jurysdykcji, z jej dynamicznego rozwoju i realizacji programów, które służą potrzebującym” – dodał.

O swojej modlitewnej bliskości zapewnił Rycerzy Kolumba i wszystkich uczestników Konwencji papież Franciszek, który wystosował list na ręce Najwyższego Rycerza. „W chwili, w której doświadczamy skutków wojny i konfliktu, solidarność i praktyczne wsparcie Rycerzy Kolumba oferowane cierpiącym braciom i siostrom w Ukrainie i innych miejscach świata, stanowią świadectwo ewangelicznej miłości bliźniego wyróżniającej uczniów Chrystusa” – napisał w imieniu papieża Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nieustająca pomoc i bratnie wsparcie polskich Rycerzy dla Ukrainy zostało zauważone i docenione w dorocznym raporcie Najwyższego Rycerza Patricka Kelly’ego, który podsumował ostatnie 12 miesięcy działalności charytatywnej i formacyjnej Rycerzy Kolumba na całym świecie. „W grudniu pojechałem do Polski, gdzie spotkałem się z prezydentem Andrzejem Dudą. Wręczyłem prezydentowi i całemu narodowi polskiemu Nagrodę Caritas za nadzwyczajne dzieła miłosierdzia na rzecz innych” – przypomniał w oficjalnym wystąpieniu Najwyższy Rycerz. Jak dodał, w szczególności nagroda ta stanowi wyróżnienie polskich Rycerzy. „Jesteście wspaniałym przykładem pierwszeństwa w wierze i miłosierdziu” – powiedział Patrick Kelly.

Reklama

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników Konwencji podziękował za to wyróżnienie i wyraził radość z działań podejmowanych przez Zakon w Polsce. „Cieszę się, że za sprawą św. Jana Pawła II od wielu lat Rycerze Kolumba działają także w naszym kraju, niosąc pomoc potrzebującym” – napisał prezydent. „Mimo dynamicznych przemian cywilizacyjnych i kulturowych (…) Zakon Rycerzy Kolumba realizuje założenia, które legły u jego podstaw” – dodał.

Podziel się cytatem

„Najwyższy Rycerz podkreślił zaangażowanie polskich Rycerzy Kolumba w pomoc uchodźcom od pierwszego dnia po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki z kolei nazwał nas silnym ramieniem Zakonu wspierającym poszkodowanych w wyniku działań wojennych” – powiedział Delegat Stanowy Krzysztof Zuba, przywódca Rycerzy w Polsce, który przewodził kilkuosobowej polskiej delegacji w Orlando.

Nagrodę programową za organizację Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w swojej miejscowości z rąk Najwyższego Rycerza odebrał Laurence Cherni, przywódca Rycerzy ze Sławna. Rycerze zainicjowali to wydarzenie w 2021 roku i przeprowadzili z powodzeniem już dwie edycje. „Tydzień Kultury Chrześcijańskiej oferuje cały przekrój naszej kultury, zaczynając od muzyki klasycznej, poprzez malarstwo, pisanie ikon (…) kończąc na muzyce rozrywkowej” – opisał przebieg wydarzenia Cherni. Jak dodał, cieszy go, że wraz z pozostałymi Rycerzami ze swojej parafii mógł przyczynić się do sukcesu i dobrego wizerunku rycerstwa w Polsce.

Warto podkreślić, że jest kolejny rok, kiedy Rycerze z Polski zostają uhonorowani na arenie międzynarodowej prestiżową nagrodą. W poprzednich latach władze największej na świecie męskiej organizacji świeckich katolików wyróżniły m.in. działania parafialnych grup Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego, Częstochowy czy Radomia.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 17 lat i liczą ponad 7 tysięcy członków działających w blisko 300 parafiach na terenie 33 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-08-09 12:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 10-lecie działalności Rycerzy Kolumba w Polsce

25 i 26 listopada odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka Rycerzy Kolumba na Jasną Górę, która będzie okazją do dziękczynienia za 10 lat działalności rycerzy w Polsce.

Więcej ...

Leon XIV o izraelskim ataku na kościół w Gazie: dość barbarzyństwa wojny!

2025-07-20 13:36

Vatican Media

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Leon XIV ponownie odniósł się do czwartkowego ataku izraelskiej armii na katolicką parafię Świętej Rodziny w Gazie. Papież wymienił imiona i nazwiska trzech chrześcijan, którzy zginęli w wyniku ataku. Wezwał do natychmiastowego zaprzestania barbarzyństwa wojny i do pokojowego rozwiązania konfliktu.

Więcej ...

Narodowa modlitwa za Ojczyznę w Strachocinie

2025-07-21 10:18
Modlitwę prowadził ks. Józef Niżnik

Radio Fara

Modlitwę prowadził ks. Józef Niżnik

W sobotę, 19 lipca 2025 r., w kaplicy na Bobolówce przy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie odbyła się 4. Narodowa Modlitwa za Ojczyznę.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Bóg dziś daje człowiekowi znaki swej obecności

Wiara

Bóg dziś daje człowiekowi znaki swej obecności

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?