Reklama

Aspekty

Koncert młodych muzyków w sulechowskiej farze

Katarzyna Knopp

Koncert Per musicam ad Christum odbył się w farze w Sulechowie w sobotę 9 września. Brzmienie organów G. Heinze zaprezentowali studenci oraz absolwenci Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Zielonej Górze, które w 2023 roku zmieniło nazwę na Studium Muzyki Kościelnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobacz zdjęcia: Koncert „Per musicam ad Christum” w farze w Sulechowie

W trakcie koncertu zaprezentowano dzieła organowe, niektóre wraz ze śpiewem sopranowym Danuty Jawornickiej. Na organach Gustava Heinze z 1922 roku zagrali w kolejności: Leszek Knopp, ks. Mateusz Szerwiński, Jakub Cisakowski, Piotr Niewiadomski, Waldemar Stopierzyński, Miłosz Mokrzycki, Jakub Kubiak, Tadeusz Wypych, Kinga Flisiewicz, Wojciech Kuna, Jakub Szawelski. Na flecie poprzecznym zagrała dwunastoletnia córka wykładowcy DSO – Alicja Knopp. Wykonawców było dwunastu – jak Apostołów. Można było usłyszeć między innymi utwór Ojcze Nasz autorstwa Stanisława Moniuszki. W jego wykonanie wprowadził Leszek Knopp, wskazując na charakter tego dzieła związanego z modlitwą siedmiu próśb. Młodzi słuchacze Studium Organistowskiego wykonali też utwory Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Leona Boellmanna, Felixa Mendelssohna czy Władysława Żeleńskiego.

Koncert był okazją nie tylko prezentacji i promocji instytucji Studium Organistowskiego w Zielonej Górze, ale też przyczynkiem do upowszechniania wiedzy o pracy organisty i zasadach, którymi rządzi się muzyka kościelna. – Na początku wskazałem, jakie są cele pracy organisty, jakie powinien mieć umiejętności i do czego powinien dążyć w swojej profesji – mówi Leszek Knopp, który w kształceniu młodych adeptów zwraca uwagę nie tylko na umiejętności muzyczne, ale też na szacunek do przestrzeni sakralnej. Najlepiej wyraża to tytuł koncertu: Per musicam ad Christum. Przez muzykę każdy organista zbliża się do Chrystusa. Uczestniczy bowiem w czynny sposób w liturgii, która jest działaniem Boga i człowieka. – Wykonawcy w większości są ze Studium Organistowskiego, czy to jako obecni studenci, czy dawni. Niektórzy ukończyli kierunek muzyki organowej na uniwersytecie. Dzięki temu udało się połączyć dwa kierunki; wszyscy mogli spotkać się ze sobą. Nie zawsze przecież znali się – wyjaśnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla Jakuba Szawelskiego koncert był szczególny, ponieważ stanowił egzamin dyplomowy wieńczący jego naukę w Diecezjalnym Studium Organistowskim. Na koniec Dyrektor DSO ks. dr Bogusław Grzebień wręczył Jakubowi dyplom organisty. – Zagranie publicznie koncertu jest niezbędnym etapem nauki – tłumaczy Leszek Knopp. Organizatorem koncertu było Diecezjalne Studium Organistowskie, a dokładniej ludzie z nim związani, którzy są jednocześnie wielkimi miłośnikami instrumentów organowych i muzyki klasycznej. Stroną techniczną zajął się wykładowca DSO Leszek Knopp wraz z żoną Katarzyną. Pomogli im studenci. Wspólnie zadbali o wszelkie elementy, począwszy od ustalenia programu, przygotowania ulotek, plakatów, wydrukowania programów po wykonanie banerów i przygotowanie informacji dla publiczności.

Chętni do podjęcia pracy organisty czy prowadzenia zespołów muzycznych mogą zgłaszać się do „Studium Muzyki Kościelnej” w ramach Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze, który rusza z nową ofertą kursów dla świeckich pod hasłem: Teologia szyta na miarę. Więcej informacji na ift.zgora.pl

Podziel się:

Oceń:

2023-09-10 13:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świąteczne życzenia w Studium Muzyki Kościelnej w Zielonej Górze

ks. Rafał Witkowski

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Modlitwa za ojców i za rodziny

2024-05-02 10:33
W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

Archiwum parafii

W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

III Pielgrzymka różańcowa przeszła 1 maja z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie do kościoła św. Maksymiliana w Bieżycach. W tym roku miała szczególny wymiar.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst