Reklama

Niedziela Świdnicka

Polanica-Zdrój. Bp Ignacy Dec. Kościół nie jest wrogiem wolności, ale jej obrońcą

Plakat promujący wydarzenie

Marek Zygmunt

Plakat promujący wydarzenie

W dniach od 15 do 17 września br. w Polanicy-Zdroju odbywała się 8. edycja Przystanku Niepodległość.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To wydarzenie, pod honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego, skupiło się na tematyce wolności i jej znaczeniu w życiu społecznym, osobistym i duchowym. W trakcie paneli dyskusyjnych oraz wydarzeń artystycznych poruszano wiele istotnych kwestii, które stanowią fundament naszego narodowego dziedzictwa.

Homilia bp. Ignacego Deca wygłoszona 15 września w kościele Wniebowzięcia NMP na rozpoczęcie Przystanku Niepodległość miała wyjątkowe znaczenie. Biskup przywołał w niej historię cierpienia Matki Chrystusa, Maryi, która przez całe życie towarzyszyła swojemu Synowi w jego misji zbawienia. Biskup mówił o cierpieniu Maryi, począwszy od zwiastowania, aż po chwile na Kalwarii, gdzie pod krzyżem przeżywała cierpienie i śmierć swojego Syna

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie przywołał słowa św. Jana Pawła II, wskazując, że Kościół nie jest wrogiem wolności, ale jej obrońcą. - Wolność buduje się w ładzie moralnym, w prawdzie i dobru - przypomniał biskup senior diecezji świdnickiej, ostrzegając przed błędnymi koncepcjami, które próbują oddzielić Boga od wolności, i podkreślając, że Kościół jest głosicielem ewangelii wolności.

Podsumowując hierarcha zachęcił do modlitwy o uczciwość moralną oraz o poprawne odczytywanie prawdy i dobra. Podkreślił, że wolność jest darem od Boga, który winniśmy kształtować w oparciu o prawdę i miłość.

Podczas 8. edycji Przystanku Niepodległość poruszono wiele istotnych tematów dotyczących wolności, prawdy, i dobra. W wydarzeniu uczestniczyło wiele znakomitych osobistości. Wśród panelistów, którzy wzięli udział w wydarzeniu, znajdowali się: Dorota Kania, redaktor naczelna grupy Polska Press; Anna Fotyga, była minister spraw zagranicznych i europosłanka, prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Paderewskiego, prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej oraz redaktorzy Adrian Stankowski, Antoni Trzmiel, Jakub Maciejewski, Cezary Krysztopa.

Reklama

W ramach części artystycznej wydarzenia odbyły się koncerty Krzysztofa Cugowskiego i Pawła Piekarczyka, a także prezentacja spektaklu pt. "Naziland" autorstwa Wojciecha Rohatyna-Popkiewicza. Organizator Przystanku Niepodległość zaprezentował również dwa nowe filmy. Pierwszy z nich nosił tytuł "Naszość – tylko dla nienormalnych" i został napisany oraz wyreżyserowany przez Magdalenę Piejko. Drugi film, "Grupa Pileckiego", został wyreżyserowany przez Grzegorza Juchiewicza i opowiadał o najbliższych współpracownikach rotmistrza Witolda Pileckiego. 

Tegoroczny "Przystanek Niepodległość" przyciągnął uwagę licznej publiczności i cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Marek Zygmunt

 

Marek Zygmunt

 

Marek Zygmunt

 

Marek Zygmunt

Podziel się:

Oceń:

2023-09-17 21:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Procesja fatimska

2024-05-17 13:29

Marek Białka

W parafii pw. św. Marcina w Gnojniku wierni w sposób szczególny czczą Matkę Bożą Fatimską – pod jej wezwaniem jest ich nowa świątynia.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli