Reklama

Kościół

Jasna Góra: Paulini rozpoczęli nowennę przed świętem Patrona

Jasna Góra/Facebook

Choć czerpią swoją tożsamość z ciszy i odosobnienia pustyni, to najbardziej znani są z posługi w jednym z największych sanktuariów maryjnych świata. Paulini we wszystkich klasztorach na 4 kontynentach i w sercu Zakonu - na Jasnej Górze - rozpoczęli dziś nowennę nazywaną popularnie „Pawełkami”. To przygotowanie do przypadającego 15 stycznia patronalnego święta we wspomnienie ich duchowego opiekuna św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Obecnie w 17 krajach na czterech kontynentach posługuje ponad pół tysiąca paulinów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żyjący przed 17 wiekami pustelnik z Egiptu stał się duchową inspiracją nie tylko dla Zakonu Paulinów, ale też życia monastycznego w chrześcijańskim świecie. Co roku przypomina zakonnikom „z Pawłowego ducha” o ich źródle i posłannictwie właśnie nowenna nazywana popularnie „Pawełkami”.

Procesja, śpiew hymnów opowiadających dzieje patrona, kazanie i oddanie czci pustelnikowi w jego relikwiach - to utrwalone w tradycji paulinów elementy tego niezwykłego nabożeństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie tylko śpiewem ale i rozważaniami jasnogórscy paulini przypominają że prawdziwą pustelnię odnaleźć można wszędzie. Bo nawet w pustyni miasta, podkreślają mnisi, jest miejsce, by znaleźć swój kawałek oazy, w którym będziemy mogli choć na chwilę zatrzymać się.

- Czas spotkania ze Świętym Patronem to też okazja do osobistej refleksji nad swoim powołaniem, powrotem do pierwotnej miłości - zaznacza o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

Jak dodaje o. Bortnik ważne jest by pielęgnować na co dzień postawę, wyrażoną w zawołaniu paulinów: „Sam na sam z Bogiem”, o tym też przypomina „powrót do źródeł”, rozważanie dziedzictwa Pustelnika z Egiptu. - Poniekąd założenie kaptura zakonnego, odcięcie się od tego co nas otacza, aby skupić się na Panu Bogu i w ciszy starać się Go odnaleźć, aby z Nim porozmawiać, również o tym co nas otacza, o świecie - zauważa paulin.

- To ważny czas refleksji także nad tym czy życie św. Pawła z Teb jest nadal inspiracją do budowania mojej zakonnej codzienności, zbadania mojej osobistej relacji z Bogiem też w świetle paulińskiego charyzmatu - mówi z kolei o nowennie o. Piotr Łoza z zarządu Zakonu Paulinów.

Nowenna nazywana „Pawełkami” odprawiana jest w Kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika o godz.18.00.

Podziel się cytatem

Reklama

Wyjątkowy charakter mają ostatnie „Pawełki” świętowane zawsze w niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Pustelnika z Teb, teraz 21 stycznia. Wtedy na nabożeństwie gromadzą się dzieci i kobiety oczekujące potomstwa, to nimi bowiem opiekuje się w sposób szczególny św. Paweł.

Św. Paweł Pierwszy Pustelnik żył w południowym Egipcie w latach 228-341. Większość życia spędził na samotni w Tebach. Kanonizował go papież Gelazy w 491 r. Kościół uznał go za pierwszego pustelnika. Wiadomości o życiu św. Pawła przekazał św. Antoni, opat, a spisał je św. Hieronim.

Podziel się:

Oceń:

+7 0
2024-01-06 20:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak głosić współczesnemu światu Chrystusa?

HannahJoe7/pixabay.com

O tym, jak głosić współczesnemu światu Chrystusa rozważają na Jasnej Górze bracia zakonni zgromadzeni na dwudniowej ogólnopolskiej pielgrzymce.

Więcej ...

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst