Reklama

Kościół

Relikwie bł. Pauliny Jaricot wprowadzono do katedry w Siedlcach

Paulina Jaricot, założycielka Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

missio.org.pl

Paulina Jaricot, założycielka Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

Jakość spotkania z Bogiem jest narzędziem, płucem przekazu wiary - wskazał ks. Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w czasie spotkania członków Kół żywego Różańca. 9 stycznia, w liturgiczne wspomnienie bł. Pauliny Jaricot, do katedry w Siedlcach przybyło ponad 600 osób. Centralnym punktem wydarzenia było wprowadzenie relikwii założycielki Żywego Różańca i Dzieła Rozkrzewiania Wiary do siedleckiej katedry.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Jarosław Tomaszewski poszukując odpowiedzi na pytanie „jak rozkrzewiać dzisiaj wiarę?” wskazał, że dziś żyjemy w czasie zmiany epoki. Sięgamy do doświadczenia bł. Pauliny bo wtedy - w XIX w. narodziły się wszystkie problemy, które my dzisiaj, w XXI w. widzimy na schyłku.

- Im większe są starcia, napięcia między światem wiary i niewiary, tym więcej jest ludzi, którzy niosą Ewangelię z większym radykalizmem i zdrowiem ducha. XIX wiek to czas gangreny ludzkiego myślenia, który dzisiaj, na naszych oczach jest dekadencją, dogorywa i za chwilę będzie nowa epoka. W tym samym czasie rodzi się we Francji Paulina. Bóg wzbudza we Francji - Vianneya, w Anglii - Newmana, w Polsce - Bojanowskiego. Tam gdzie jest zawsze upadek, gangrena tam Bóg szuka zdrowego organizmu. W Siedlcach - Ty! - wskazał ks. Tomaszewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W konferencji duchowny wskazywał, że na początku misji rozkrzewiania wiary, nie możemy wmówić sobie, że człowiek jest z natury ateistą. - Jeśli ty uwierzysz, że nowoczesny człowiek na tej zmianie epoki jest ateistą, to jesteś oszukany. Dla duszy człowieka naturalna jest wiara. Człowiek przeczuwa Boga - wskazał ks. Tomaszewski.

Reklama

Nas dzisiaj powinna cechować „wolność statystyczna”. Przekaz wiary nie zależy od ilości, ale od jakości. Ważne jest, abyśmy dzisiaj w misji przekazu wiary wyzwolili się od „przeliczania nas”. - Owszem musimy znać rzeczywistość, socjologia może nam pomóc, ale ona nie jest bożkiem. W ewangelizacji, przekazie wiary, czyli w misji nie chodzi o ilość. Czasem będą takie epoki, kiedy dwoje ludzi przeniesie Ewangelię dalej. Nie bądźmy niewolnikami statystyk, bo wtedy nam chodzi o ilość, a nie o jakość. Nie chodzi o to, aby Kościół miał dobre statystyki, ale chodzi o Boga - akcentował ks. Tomaszewski.

W konferencji wybrzmiało także wskazanie, że duchowość to bardzo osobista więź z Bogiem; odkrycie Boga jako osobę, która tu i teraz działa w moim życiu. - Miejcie cierpliwość żeby tych waszych bliskich, którzy dzisiaj wydają się być daleko od wiary, nie tyle wprowadzać w intensywną pobożność - do niej kiedyś dojdą - co rozpocząć od życia duchowego - akcentował przybyły gość.

Później był czas na wspólną modlitwę różańcową oraz adorację Najświętszego Sakramentu. Centralnym punktem była Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy. Na początku liturgii, nastąpił obrzęd wprowadzenia relikwii bł. Pauliny oraz błogosławieństwo relikwiarza.

Ks. Tomaszewski w homilii, nawiązując do czytań mszalnych, wskazał, że bardzo ważnym zadaniem dziś dla Kościoła w Polsce jest rozkrzewianie wiary wśród ludzi młodych. - Można wrzeszczeć prawdę i rozminąć się z Jezusem. Młody człowiek musi wejść w higienę wewnętrzną. Musi wejść w ciszę. Ja wiem że to jest bardzo trudne. […] Wiem, że o wiele łatwiej jest wtedy kiedy dasz mu bodźce; ale to nie jest misja, to jest przetrwanie. Proszę was miejcie odwagę zaufać Bożemu słowu. […] Dzisiaj do ludzi młodych musimy też podejść z ciszą wewnętrzną. Jeśli będzie w nich zamęt, ciągły krzyk rozminą się z Chrystusem, nawet jeśli będzie to krzyk sakralny w Kościele - mówił sekretarz PDM.

Reklama

Wierni, przed liturgicznym wspomnieniem bł. Pauliny Jaricot odprawiali nowennę ku czci założycielki Żywego Różańca. Czynili to indywidualnie, we wspólnotach parafialnych oraz za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie, w ramach wspólnej modlitwy różańcowej.

Paulina Jaricot urodziła się 22 lipca 1799 r. w Lyonie we Francji jako córka bogatego przemysłowca. W rodzinie otrzymała staranne wychowanie religijne. W wieku 17 lat podjęła prosty sposób życia i zapragnęła służyć Bogu. Złożyła prywatny ślub czystości. Zaczęła odwiedzać biedne lyońskie rodziny, rozdając im jałmużnę.

Proces kanonizacyjny Pauliny Jaricot rozpoczął Pius XI w 1926 r. Dekret o heroiczności cnót uznał papież Jana XXIII w 1963 r. 27 maja 2020 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła z upoważnienia Ojca Świętego dekret o cudzie za wstawiennictwem Pauliny. Doznała go 3,5-letnia Mayline - córka Emmanuela i Nathalie, która pod wpływem zadławienia doświadczyła śmierci mózgowej. Cud wydarzył się w 2012 r., kiedy Papieskie Dzieła Misyjne i Żywy Różaniec obchodziły 150. rocznicę śmierci Pauliny Jaricot.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-09 19:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Janie Pawle II, witaj nam

Przykładem namacalnej obecności św. Jana Pawła II wśród nas są relikwie. Zapewniają nas, że nasz wielki rodak ciągle jest z nami i oręduje w naszych potrzebach u samego Boga

Więcej ...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?

2025-07-11 20:56

Grupa Proelio

Premierowy odcinek nowej kampanii Grupy Proelio "Małżeństwo jest cudem" - "52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?". Bohaterami filmu są Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele inicjatywy Spotkań Małżeńskich, którzy od blisko 50 lat posługują małżonkom ucząc ich dialogu.

Więcej ...

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu przestępstw seksualnych księdza

2025-07-15 13:11

Red.

Ubolewanie i przeprosiny wobec wszystkich osób skrzywdzonych przez ks. Sławomira A. wyraził dziś rzecznik diecezji siedleckiej. Odnosząc się do informacji o aresztowaniu Sławomira A. i stawianych mu zarzutów popełnienia przestępstw seksualnych wobec osób małoletnich w okresie jego pracy duszpasterskiej w Diecezji Siedleckiej, rzecznik przypomniał, że 6 lat temu Sławomir A. został wydalony ze stanu kapłańskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Wiara

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...