Reklama

Niedziela Częstochowska

Ekumeniczne spotkanie modlitewne

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Mamy dziś wiele do zrobienia” – pod takim hasłem w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się wieczorem 20 stycznia ekumeniczne spotkanie modlitewne w parafii ewangelicko-augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas spotkania ks. bryg. Adam Glajcar – proboszcz ewangelickiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie, kapelan krajowy strażaków wyznania ewangelickiego zaproponował utworzenie Kręgu Modlitwy dla wszystkich Kościołów chrześcijańskich, które są w Częstochowie.

– Każdy dzień tygodnia miałby przypisaną wspólną intencję modlitewną. Niedziela byłaby modlitwą za Kościół, poniedziałek za głoszących Ewangelię. We wtorek chrześcijanie różnych wyznań modliliby się za szkołę, rodziny, rodziców chrzestnych. Środa byłaby dniem modlitwy za bliźnich. W czwartek byłaby modlitwa za narody, ich rządy i za pokój na świecie. W piątek każdy pomodliłby się za swoje parafie, ale również o błogosławieństwo Boże dla wydawnictw religijnych i ich czytelników. Sobota byłaby dniem spojrzenia wstecz na miniony tydzień, ale również poświęcona byłaby modlitwie o błogosławione zejście z tego świata – wyjaśnił ks. Glajcar.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Jesteśmy tutaj, aby wspólnie zanurzyć się w Bożą prawdę. W pędzie życia jest wiele rzeczy, które nas przytłaczają, a nadal może jednak jeszcze o czymś albo o kimś zapomnieliśmy – mówił na początku spotkania proboszcz parafii luterańskiej.

„Tym, którzy wam powiedzą nie jesteście naszymi braćmi, odpowiedzcie jesteście naszymi braćmi” – zacytował słowa św. Augustyna i dodał: Kiedy pojawia się w naszym życiu burza, to pozostaje modlitwa.

Duchowny luterański wygłosił konferencję duchową nt. modlitwy. Przypomniał, że „modlitwa jest wielkim darem Bożym, jest rozmową z Bogiem pełną wiary, czci i pokory”. – Modlitwa jest wylaniem serca i duszy przed Bogiem, otwarciem się na Boga i na drugiego człowieka. Nie ma prawdziwej wiary bez modlitwy – podkreślił.

– Modlitwa oznacza wspólnotę z Bogiem. Modlitwa to prośba skierowana do Ojcowskiego serca Boga jako błaganie, dziękczynienie, jako wołanie pokutne. Modlitwa ma ogromną moc. Przykładem jest prorok Eliasz na górze Karmel – kontynuował ks. Glajcar.

Reklama

– Dzisiejszy świat i chrześcijaństwo potrzebują modlitwy. Czy ja się modlę? – pytał ks. Glajcar.

Spotkanie zakończyła spontaniczna modlitwa powszechna i Modlitwa Pańska.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W spotkaniu wzięli udział: alumni Niższego Seminarium Duchowego – Liceum Humanistycznego w Częstochowie z ks. prefektem Michałem Cichoniem oraz ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i kierownik Referatu Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i ks. Krzysztof Michałek-Góral, proboszcz parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, a także wierni parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie.

Na zakończenie tygodnia ekumenicznego będzie Msza św. o jedność chrześcijan w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie 25 stycznia o godz. 18. Eucharystii będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Referat ds. Ekumenizmu (obecnie Referat Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi) w archidiecezji częstochowskiej został powołany w 1968 r. Jednym z pierwszych referentów był ks. inf. Ireneusz Skubiś, późniejszy redaktor naczelny „Niedzieli” i moderator Ruchu Europa Christi. W kolejnych latach referentami ds. ekumenizmu byli: ks. prof. Franciszek Dylus i ks. dr. Sławomir Zieliński.

Zadaniem Referatu było i jest popieranie i organizowanie w archidiecezji spotkań modlitewnych na rzecz jedności chrześcijan oraz czuwanie nad tym, aby postawy ekumeniczne wpływały na działania archidiecezji.

Warto podkreślić, że Częstochowa ma dłuższe tradycje modlitwy ekumenicznej. Bowiem 9 stycznia 1945 r. w Częstochowie, z inicjatywy ks. Leopolda Wojaka, proboszcza parafii ewangelickiej, spotkali się w mieście przedstawiciele różnych wyznań w Polsce, którzy zastanawiali się, jak udzielać pomocy duszpasterskiej osobom osieroconym i mocno doświadczonym działaniami II wojny światowej. A 20 stycznia 1945 r. w częstochowskiej świątyni ewangelickiej zorganizowano modlitewne ekumeniczne spotkanie.

Podziel się:

Oceń:

+4 -1
2024-01-21 10:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trwamy w jedności

Michał Janik/Niedziela TV

– Możemy się różnić i mieć różne zapatrywania na wiele spraw, m.in. społecznych, ale mamy tego samego Chrystusa, który nas jednoczy – powiedział dla Niedzieli TV ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie, zapraszając na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady