Reklama

Wiadomości

Stambuł: przerażenie i szok po ataku na kościół katolicki

PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Wikariusz apostolski Stambułu, bp Massimiliano Palinuro, poinformował o przerażeniu i szoku po ataku na katolicki kościół w Stambule. „Zeznania świadków, nagrania wideo i zeznania zebrane do tej pory wskazują na motyw religijny ze strony sprawców i islamski akt terroryzmu, chociaż na dokładne wyniki śledztwa trzeba jeszcze poczekać” - powiedział biskup w poniedziałek katolickiej agencji "AsiaNews". Zwrócił uwagę, że napięcie i strach rozprzestrzeniają się wśród katolików w mieście, ponieważ pierwszy atak na kościół w Turcji rodzi również pytania o przyszłość obecności chrześcijan w tym kraju, o co wcześniej byli raczej spokojni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę dwóch uzbrojonych, zamaskowanych mężczyzn weszło do prowadzonego przez franciszkanów kościoła Najświętszej Maryi Panny Draperis podczas niedzielnej Mszy św. i otworzyło ogień. Według naocznych świadków, początkowo strzelali w powietrze, dopóki mężczyzna nie wstał, aby zaprotestować, po czym go zastrzelili. Według doniesień kilku wiernych zostało rannych, choć przedstawiciele rządu temu zaprzeczyli. Według doniesień medialnych ofiarą był 52-letni bezdomny obywatel Turcji.

Według doniesień, policja zidentyfikowała i zatrzymała już dwóch sprawców po szeroko zakrojonej akcji w środowisku islamskich fundamentalistów, podczas której aresztowano 47 osób. Mówi się, że pochodzą oni z Tadżykistanu i Rosji i są powiązani z terrorystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS), która już w przeszłości przeprowadzała ataki na terytorium Turcji i przyznała się do ataku na kanale komunikacyjnym Telegram, twierdząc, że sprawcy podążyli za ich wezwaniem do "zabijania chrześcijan i Żydów". Prokuratura w Stambule prowadzi dalsze dochodzenie w tej sprawie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miejscem ataku był XVIII-wieczny neoklasycystyczny kościół w dzielnicy Sariyer, gdzie znajduje się kilka świątyń katolickich, które są ogólnie dostępne. Gromadzą one liczne rzesze ludzi, szczególnie w niedziele. W przeciwieństwie do największego kościoła w Turcji, Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego lub prawosławnego Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola, Kościół katolicki w Stambule jest bardzo popularny wśród Turków, gdzie także dochodzi do konwersji.

Od czasu ataku Hamasu na Izrael w październiku ubiegłego roku i wojny Strefie Gazy, w Turcji panuje "klimat rosnącej wrogości wobec Zachodu w ogóle, a w konsekwencji także wobec chrześcijaństwa" - uważa bp Palinuro. Zwrócił uwagę, że terroryści nie rozróżniają między Zachodem, Izraelem, chrześcijaństwem i Kościołem katolickim, a chrześcijanie w Strefie Gazy są ofiarami ataków izraelskich wojsk razem z muzułmanami. Jego zdaniem, inną przyczyną aktów terroru może też być "islamofobia" na Zachodzie. Spalenia Koranu w Europie Zachodniej są jedynie marginalizowane w tamtejszych mediach, ale mają ogromny oddźwięk w krajach islamskich, podgrzewając nastroje i podsycając wrogość.

Reklama

Bp Palinuro określił słowa papieża Franciszka, który wyraził swoją solidarność z chrześcijanami w Turcji podczas modlitwy Anioł Pański na Placu św. Piotra w Rzymie w minioną niedzielę zaledwie, kilka godzin po ataku, jako "zachęcające i pocieszające" dla miejscowych wiernych. Poinformował, że na ten temat m. in. będzie rozmawiał z papieżem w przyszłym tygodniu, kiedy w Rzymie odbędzie się wizyta ad Limina Apostolorum biskupów Kościoła katolickiego w Turcji.

Po ataku prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie telefonicznej złożył kondolencje odpowiedzialnemu za kościół franciszkaninowi i zapewnił go, że zostaną podjęte "wszelkie niezbędne środki" w celu ukarania sprawców.

Z kolei wikariusz apostolski dla Anatolii w południowo-wschodniej Turcji, Paolo Bizzeti, skrytykował tureckie władze w związku z atakiem. Zastanawiał się, dlaczego "nie ostrzeżono nas o możliwych atakach w odpowiednim czasie", skoro na początku roku rząd ogłosił, że aresztował już 25 terrorystów w związku z planami ataków na kościoły i synagogi. Biskup, który wezwał do "szybkiego wyjaśnienia" i lepszej ochrony chrześcijan, powiedział, że środki bezpieczeństwa podczas niedzielnych Mszy św. mogłyby zostać zaostrzone, gdyby wcześniej pojawiło się odpowiednie ostrzeżenie.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-29 15:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katastrofa samolotu w Stambule

Boeing 737 po wylądowaniu wypadł z pasa i rozpadł się na części. Trzy ofiary śmiertelne

Więcej ...

Obrońca wiary

Św. Atanazy Wielki

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady