Reklama

Kościół

Komisja Maryjna KEP o potrzebie opracowania Katechizmu maryjnego

Adobe Stock

Realizacja dzieła peregrynacji Jasnogórskiego Obrazu Nawiedzenia w dalszej perspektywie duszpasterskiej i potrzeba Katechizmu Maryjnego - znalazły się wśród tematów obrad Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wskazano m.in. na potrzebę uporządkowania wiedzy maryjnej tak, by dominującą literaturą maryjną była ta traktująca o rozmaitych objawieniach maryjnych. Spotkanie odbyło się w częstochowskiej Kurii Metropolitalnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obrady poświęcono przede wszystkim peregrynacji Obrazu Nawiedzenia po polskich diecezjach jako istotnego elementu ewangelizacji. Od 3 maja 1985 r. trwa tzw. druga peregrynacja powszechna po polskich parafiach. Jako ostatnia Obraz Nawiedzenia przyjmie archidiecezja częstochowska, co stanie się już 6 kwietnia tego roku. Peregrynacja ta zakończy się 2 maja 2025 r.

Rozmawiano nad projektem trzeciej peregrynacji Obrazu Nawiedzenia, która za aprobatą Konferencji Episkopatu Polski odbywałaby się w katedrach, tak odbywało się to w związku z Jubileuszem 600-lecia Jasnej Góry w 1982 r. Wówczas Episkopat zdecydował o tygodniowym Nawiedzeniu w poszczególnych katedrach wszystkich diecezji w Polsce. Później jasnogórska Ikona rozpoczęłaby pielgrzymią drogę po polskich diecezjach w kolejnym etapie peregrynacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Po czterdziestu latach nawiedzin Maryi w poszczególnych diecezjach wyrosły dwa nowe pokolenia. One muszą odnaleźć również tę siłę, którą zainspirował bł. kard. Stefan Wyszyński przez ideę peregrynacji - powiedział abp Wacław Depo, przewodniczący Komisji Maryjnej KEP.

Reklama

Rozmawiano też o propozycjach duszpasterskich na Jubileusz Roku 2025, który będzie obchodzony w Kościele pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei” i tutaj konsultor Komisji paulin o. dr Mariusz Tabulski zwrócił uwagę, że modlitewne trwanie Polaków przy Maryi podczas peregrynacji w katedrach w 2025r. wpisałoby się w zamysł papieża Franciszka, bo „Maryja jest Tą, która przynosi nadzieję i wprawia nas w ruch w stronę Jezusa”. - To w Roku Świętym byłoby konkretnym doświadczeniem spotkania z Matką Boża, która prowadzi nas do Chrystusa - mówił o. Tabulski.

Wskazano na potrzebę recepcji i aktualizacji pastoralnej i duszpasterskiej wskazań z dokumentu „Marialis Cultus. O należytym kształtowaniu i rozwijaniu kultu Najświętszej Maryi Panny”. 50 lat temu, 2 lutego 1974 roku, papież św. Paweł VI ogłosił adhortację apostolską „Marialis cultus”, poświęconą należytemu kształtowaniu i rozwijaniu kultu Najświętszej Maryi Panny. Adhortacja ta - podkreślił abp Wacław Depo, jest wciąż ważnym punktem odniesienia dla wiary, pobożności i duchowości maryjnej. Jak podkreśla, z okazji 50-lecia ogłoszenia tego dokumentu warto przypomnieć jego zasadnicze treści.

- Papież wskazał w tym dokumencie na światła, ale i niebezpieczeństwa w kulcie maryjnym, to znaczy, że nie wolno opierać się w nim tylko o tzw. objawienia prywatne. One dzisiaj zdobyły w świecie popularność, ale tutaj trzeba ukazywać, że Maryja nigdy nie zatrzymuje na sobie, zawsze prowadzi do Syna, do Chrystusa - podkreśla abp Depo.

Podjęto także temat pracy nad „Katechizmem Maryjnym” dla Kościoła w Polsce, w którym zostałyby wyjaśnione nowym językiem podstawowe prawdy o Matce Bożej, ale także prawdy dotyczące pobożności, duchowości czy przeżywania świąt maryjnych.

Reklama

Ks. prof. Janusz Królikowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego zauważył potrzebę uporządkowania wiedzy maryjnej tak, by dominującą literaturą maryjną była ta traktująca o rozmaitych objawieniach maryjnych. "Musimy najpierw przyjąć to, co dla wiary jest fundamentem, a potem dopiero w tym świetle czytać inne rzeczy" - wskazywał ks. prof. Królikowski.

Za papieżem Benedyktem XVI abp Depo podkreślił, że „maryjność jest ratunkiem dla współczesnego świata”.

Komisja Maryjna zajmuje się szeroko pojętym kultem maryjnym w Polsce i koordynuje działalność mariologiczną różnych środowisk teologicznych.

Pierwsze spotkanie Komisji Maryjnej Episkopatu Polski odbyło się z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego w 1956 r. na Jasnej Górze. Pierwszym celem jej działania była realizacja Ślubów Narodu. Obecny kształt polskiej maryjności zawdzięczamy w dużej mierze jej pracom, które trwały do 1996 r. Po przerwie jej działalność została wznowiona w 2017 r.

Podziel się:

Oceń:

+9 -1
2024-02-10 19:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zapraszani do nieba

Więcej ...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Abp Depo: zło nie może być normą człowieczeństwa

2025-05-03 20:39

BPJG

Zło nie może być normą człowieczeństwa. Grzech nie może być normą człowieczeństwa. Tak jak kłamstwo nie może być normą dla naszych ludzkich spotkań – powiedział abp Wacław Depo w homilii wygłoszonej na jasnogórskim szczycie podczas uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Watykan: komunikat po IX kongregacji generalnej kardynałów

Kościół

Watykan: komunikat po IX kongregacji generalnej kardynałów

Czesław Lang: moje wielkie marzenie się spełniło

W wolnej chwili

Czesław Lang: moje wielkie marzenie się spełniło

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...