Reklama

Kościół

Jasna Góra: "Zatopieni w nadziei i Bożej Opatrzności" - Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej

BPJG

"Zatopieni w nadziei i Bożej Opatrzności" pod tym hasłem na Jasnej Górze odbyła się 17. Ogólnopolska Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej. Uczestnicy z całej Polski modlili się o jedność w Kościele i na świecie, a także o nadzieję. Pielgrzymka zjednoczyła ludzi, których duchowość oparta jest o liturgię celebrowaną w tradycyjnej formie Rytu Rzymskiego tzw. Mszę Św. Trydencką.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Poprzez tę obecność na Jasnej Górze chcemy pokazać, że jesteśmy wierni Bogu. Tradycja Łacińska, a szczególnie liturgia zwraca uwagę na to jak kościół żyje, że nie tworzy go zamknięta grupa ludzi, ale wierni, którzy chcą w nim być i że są pewne rzeczy stałe, które są źródłem życia takie jak właśnie obrzęd liturgiczny, który się nie zdezaktualizował, ale jest życiodajny - powiedział ks. Mateusz Szostak, duszpasterz wiernych Tradycji Łacińskiej w diec. kieleckiej. Wyjaśniał, że wierni, którzy uczestniczą w pielgrzymkach to katolicy pragnący nie tylko korzystać z piękna liturgii, ale też z całego duchowego skarbca, który został wokół niej zgromadzony.

BPJG

- Wywodzimy się z rodzin, które mają katolickie korzenie, ale dopiero chodząc na Msze św. Trydenckie uzmysłowiliśmy sobie, że tym chcemy żyć. „Sacrum” idealnie definiuje tę liturgię. W tym czasie możemy znaleźć spokój i czujemy, że ona prowadzi nas od Boga - opowiadali Aleksandra i Krzysztof Koziccy ze Śliwic.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Piotr Paćkowski z diec. siedleckiej zauważył, że w Tradycji jest pewna dyscyplina modlitwy i życia, która pozwalała zapanować nad swoimi słabościami. Zaznaczył też, że dostrzega bardzo duże zainteresowanie młodych, którzy wracają do korzeni i w Tradycji widzą swoją przyszłość.

Reklama

- W tym roku podczas pielgrzymki prosimy Maryję o nadzieję. Żyjemy w czasach wielu zagrożeń. Jest chaos w człowieku i na świecie. Patrząc na Matkę chcemy tak, jak Ona powierzać siebie Bogu, nauczyć się czekać tak, jak Ona i zmagać z problemami - podkreślił ks. Paćkowski.

W programie dwudniowej pielgrzymki znalazła się m.in. Droga Krzyżowa, Nieszpory, Apel Jasnogórski, konferencje duchowe i spotkanie formacyjne. Zakończyła się dzisiaj Aktem Zawierzenia Mate Bożej.

BPJG

Pielgrzmka wiernych Tradycji Łacińskiej zjednoczyła przedstawicieli wszystkich wspólnot i duszpasterstw działających pod opieką ordynariuszy poszczególnych polskich diecezji. Wierni ci na co dzień uczestniczą we Mszach św. celebrowanych według Mszału Rzymskiego św. Jana XXIII z 1962 r., a więc w formie nazywanej trydencką, obowiązującej w Kościele przed reformą liturgii dokonaną po Soborze Watykańskim II.

Podziel się:

Oceń:

+15 0
2024-02-17 16:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Najpierw Jasna Góra, później matura”. Pielgrzymowanie maturzystów do Częstochowy

Karol Porwich/Niedziela

Ponad 270 tysięcy maturzystów przystępuje dziś do egzaminu dojrzałości. Znaczna ich część pielgrzymowała na Jasną Górę. Pielgrzymka to wyraz wiary, ważna lekcja nadziei i miłości oraz czas zadawania istotnych pytań o przyszłość - zapewniali młodzi, którzy modlili się w częstochowskim sanktuarium. Po przerwie z powodu pandemii pielgrzymki odbywały się tradycyjnie, uczestniczyli w nich wszyscy chętni. W dużych grupach diecezjalnych przybyło ponad 30 tys. uczniów. Najliczniej na zaproszenie odpowiedziała młodzież z diecezji płockiej, bo ok. 2,5 tys. osób, po 2 tys. przyjechało z archidiecezji warszawskiej, diecezji rzeszowskiej i włocławskiej. Maturzyści przybywali też w grupach szkolnych, które z różnych powodów nie włączają się w pielgrzymowanie diecezjalne.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...