Reklama

Polska

Rozpoczyna się peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji warszawskiej

BOŻENA SZTAJNER

Pod hasłem "Odnowić śluby nasze chcemy" rozpocznie się w najbliższą niedzielę w Piastowie peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji warszawskiej. Dzień wcześniej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w obecności Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej odbędzie się doroczna pielgrzymka duchowieństwa archidiecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Z peregrynacją wiążemy takie nadzieje jak Maryja, idąca do swojej krewnej Elżbiety - Ona pokazała swoją wiarę w to, co wydarzyło się w Jej życiu, czyli poczęcie Pana Jezusa, wyśpiewała swoje dziękczynienie i poszła pomagać - wyjaśnił intencje organizatorów metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz na konferencji prasowej, która odbyła się 12 czerwca w Warszawie.

Metropolita warszawski podkreślił, że celem peregrynacji jest wzmocnienie wiary i dzieła ewangelizacji, prowadzenie człowieka do Boga, uwielbienie Go w liturgii, sakramentach i modlitwie, ożywienie działalności charytatywnej, która ma miejsce przede wszystkich w parafiach. - Liczę, że to wypróbowane narzędzie, na które wskazywała intuicja kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyły, wzmocni główny program duszpasterski Kościoła i że jest to narzędzie na tyle uniwersalne, że sprawdzi się i w obecnym czasie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Piastów nie przypadkiem jest miastem, w którym rozpocznie się trwająca rok peregrynacja Obrazu. Przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Ziółek poinformowała, że rok temu 26 marca, radni, odpowiadając na prośbę parafian, podjęli przez aklamację decyzję o poświęceniu miasta i mieszkańców szczególnej opiece Matki Boskiej Częstochowskiej. Kardynał Nycz dziękował samorządowcom z Piastowa za inicjatywę i wyjaśnił, że w 90 proc. przypadków inauguracja wędrówki Obrazu odbywa się w katedrze, ale tym razem będzie to sytuacja wyjątkowa.

Ożywienie ducha wiary jest celem peregrynacji - wyjaśnił ks. Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Przypomniał, że rozpoczyna się ona w roku kanonizacji św. Jana Pawła II, przed obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski i Światowymi Dniami Młodzieży. Na każdej stacji nawiedzenie Obrazu poprzedzi nowenna i specjalne misje. Obraz będzie przebywał dobę na każdej stacji wędrówki, zaś jej kontynuacją będzie możliwość przyjęcia kopii obrazu w domach prywatnych.

Owoce peregrynacji, zainicjowanej w 1957 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego dostrzegał już rok po jej rozpoczęciu - były nimi przystępowanie do sakramentów, umocnienie wiary, nawrócenie, walka z wadami narodowymi, troska o rodzinę - przypomniał ks. Sowa. Poinformował, że dzień przed rozpoczęciem peregrynacji odbędzie się doroczna pielgrzymka duchowieństwa archidiecezji warszawskiej, później modlitewne czuwanie sióstr zakonnych, zaś wieczorem nastąpi uroczysta promocja 140 kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Promocji udzieli kandydatom podczas Mszy św. kard. Nycz.

Reklama

Uroczyste rozpoczęcie peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji warszawskiej rozpocznie się Mszą św. koncelebrowaną z udziałem Episkopatu Polski na stadionie w Piastowie przy Al. Tysiąclecia 1. Podczas tej uroczystości miasto Piastów zostanie oddane w macierzyńską opiekę Matki Bożej Częstochowskiej.

W tym dniu w kościołach archidiecezji warszawskiej przy obrazie Matki Bożej Częstochowskiej zostaną zapalone świece nawiedzenia, które będą się paliły do zakończenia peregrynacji - 7 czerwca 2015 roku w Świątyni Opatrzności w Warszawie.

Obraz Jasnogórski nawiedzi warszawskie i pozawarszawskie parafie, klasztory, domy zakonne, Katedrę Polową, kaplicę prezydencką, Wyższe Seminarium Duchowne.

O genezie peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej mówił paulin o. Marek Tomczyk. W czasie uwięzienia prymas Stefan Wyszyński opracował program obchodów Millenium Chrztu Polski. Jednym z jego elementów, o którym zdecydował później, była peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która została poświęcona w Rzymie przez papieża Piusa XII - przypomniał o. Tomczak.

Peregrynacja rozpoczęła się 29 sierpnia 1957 r. i w ciągu 23 lat nawiedziła 7,1 tys. parafii. Władze komunistyczne szykanowały uczestników i organizatorów uroczystości, w 1966 r. Obraz został "aresztowany" i więziony przez 6 lat na Jasnej Górze, a milicja pilnowała go całodobowo. W tym czasie poszczególne diecezje nawiedzały puste ramy. Na trasę Obraz powrócił w 1972 r.

Drugi etap peregrynacji - mówił zakonnik - rozpoczął się w 1985 r. i był przygotowaniem do Roku Jubileuszowego 2000.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-12 17:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czas ubogacania wiary, nadziei i miłości

Monika Jaworska

Więcej ...

Kolejny Polak w Kosmosie. Nauka i pytania o Boga

2025-06-23 07:33
Sławosz Uznański

fot. Boston9, Creative Commons

Sławosz Uznański

Sławosz Uznański-Wiśniewski ma zostać drugim Polakiem, który poleci w Kosmos. Jako astronauta, wytypowany przez Europejską Agencję Kosmiczną czeka na start w ramach misji Axiom-4. Pierwszym Polakiem w Kosmosie był pilot Wojska Polskiego Mirosław Hermaszewski, który lot odbył 47 lat temu. Jak mówił, przebywając w przestrzeni kosmicznej człowiek zadaje sobie fundamentalne pytania o sens istnienia człowieka, a także gdzie jest Stwórca tego ogromnego Kosmosu

Więcej ...

Ojciec duchowny, przyjaciel i przewodnik. 60-lecie kapłaństwa ks. Wojciecha Tokarza

2025-06-22 19:30
Ks. prał. Wojciech Tokarz wśród parafian

Marzena Cyfert

Ks. prał. Wojciech Tokarz wśród parafian

– Drogi Jubilacie, Bóg zna Twoje imię. Po imieniu wezwał Cię i powołał do kapłaństwa. Dzisiejsza uroczystość jest sposobnością dla Ciebie i dla nas wszystkich, by za to kochającemu Bogu podziękować – mówił abp Józef Kupny, podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w intencji jubilata w parafii św. Bonifacego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Znamy datę beatyfikacji arcybiskupa-męczennika Eduarda...

Kościół

Znamy datę beatyfikacji arcybiskupa-męczennika Eduarda...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

W Boże Ciało doszło do profanacji Najświętszego...

Kościół

W Boże Ciało doszło do profanacji Najświętszego...

NA ŻYWO: Koncert Jednego Serca Jednego Ducha 2025

Kościół

NA ŻYWO: Koncert Jednego Serca Jednego Ducha 2025

Nie ma średniej bez religii – trwa walka o respektowanie...

Wiadomości

Nie ma średniej bez religii – trwa walka o respektowanie...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką